Zobrazit menuSkrýt menu

Dluhy dětí by mohly v budoucnu přejít na rodiče nebo na stát

Publikováno: 6. 6. 2019, aktualizováno: 6. 6. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Peněžité dluhy dětí mladších 15 let možná budou přecházet ze zákona na jejich rodiče nebo na lidi, které je mají v péči. Předpokládá to poslanecká novela občanského zákoníku, kterou v ve středu v prvním čtení podpořila Sněmovna. Zákon připravili poslanci napříč politickým spektrem, nyní ji projedná ústavně-právní výbor.

Na zákonného zástupce by podle návrhu přecházely peněžité dluhy nezletilých už okamžikem svého vzniku. Pokud by dítě rodiče nebo člověka, do jehož péče by bylo svěřeno, nemělo, závazek by přešel na stát. Přenesení dluhu by podle novely nenastalo, pokud by dluh spočíval v povinnosti nezletilého dítěte nahradit úmyslně způsobenou škodu. Předlohu připravili poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců. 'Účelem zákona je poskytnutí zvláštní ochrany nezletilým osobám,' uvedl Patrik Nacher (ANO), který už avizoval pozměňovací návrhy v souladu s připomínkami ministerstva spravedlnosti.

Kateřina Valachová, (ČSSD), která je jednou z předkladatelek zákona, tvrdí, že exekucím nyní čelí 6 500 dětí. Podle údajů exekutorské komory mělo v roce 2017 exekuci 5 934 dětí a mladých do 18 let. Z nich 3 491 nebylo ještě ani 15 let. Nejčastěji jim dluh vznikne tím, že za ně rodiče nehradí například poplatek za svoz odpadu nebo je revizor chytí při jízdě načerno a dítě či rodiče nezaplatí pokutu. Dluhy vznikají i za neuhrazené účty za telefon. Léty se tyto leckdy jen stokorunové sumy vyšplhají do enormních výšek a dítě po dosažení plnoletosti musí tyto závazky splácet. Mnohdy na to nemá prostředky, protože stále studuje, nebo je při startu do života zatíženo závazky v řádu i statisíců korun, o nichž do té doby nemá ani tušení.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/506841-dluhy-deti-prejdou-na-rodice-snemovna-to-v-prvnim-cteni-podporila.html

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS