Zobrazit menuSkrýt menu

Dítě zamknuté v autě: Lhostejnost?

Publikováno: 10. 7. 2018, aktualizováno: 16. 7. 2018 | Zdroj: uamk.cz

Rozpálené auto, rodiče na nákupech a dítě uvnitř. Ve vysokých teplotách se velmi rychle dostane do ohrožení života. Přesto se stále v médiích dozvídáme o dalších případech, které skončí tragédií.

Původně informace o tom, že někdo zamknul dítě v autě a nechal ho na Slunci celé hodiny, doprovázely snímky nebo záběry z USA. Nyní už žel jsou takovéto případy zdokumentovány i v Čechách nebo na Slovensku. Konkrétně nedávno se taková situace stala v Brně, v zemi našich východních sousedů během necelých tří týdnů došlo hned k pěti podobným případů, přičemž jeden z nich dokonce skončil tragicky. 

Konkrétně šlo o případ v Trstenej, kde 11. června matka nechala 2,5letou holčičku v autě a šla na vyšetření do nemocnice. Po návratu dítě nejevilo známky života a ani rychlý zásah nepomohl odvrátit tragédii. Proč nejčastěji nechávají rodiče děti v autě samotné? Jdou nakupovat.  

Z toho jasně vyplývá, čemu takovíto rodiče dávají přednost před životem dítěte. Ospravedlnit takové chování nemůže nic, ani fakt, že žijeme ve spěchu, stresu, pod tlakem… Ani to, že si možná někdo ani neuvědomuje, jak zásadní rozdíl je mezi venkovní teplotou a tou v interiéru automobilu, obzvláště v uzavřeném. Tady je několik příkladů:  

Jestliže je vnější teplota 26 stupňů Celsia po 10 minutách je už uvnitř 33 stupňů, po 30 minutách 42 stupňů, po hodině 52 stupňů. Při 30 stupních venku je uvnitř po stejné době: 37, 46 a 56 stupňů Celsia. No a při venkovní teplotě 34 stupňů (což na rozpáleném parkovišti pod přímým Sluncem není nic výjimečného), za hodinu bude uvnitř nepředstavitelných 60 stupňů.  

Otevřít trochu okénko? Odborníci a lékaři upozorňují – to nic nemění na dané situaci, jen ji o nějaký čas může oddálit. I tak dítěti v autě, kde je přes 50 stupňů Celsia, nejdříve začnou selhávat ledviny, pak srdce a nakonec dochází k poruše vědomí a dokonce smrti.  

V případě, že je dítě v zamčeném "přetopeném" autě krátce, je základní postup záchrany: odnést ho do stínu, dát napít, ochladit ho například ve vychlazených prostorech obchodu a podobně.  

Pokud došlo k dlouhodobému pobytu na Slunci a dokonce ztrátě vědomí, je situace velmi vážná a na místě je lékařský zásah a následná resuscitace.  

 Celý článek najdete zde: http://uamk.cz/aktuality/2399-dite-zamknute-v-aute-lhostejnost

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS