Zobrazit menuSkrýt menu

Dětští praktičtí lékaři stárnou. Noví nástupci chybí

Publikováno: 3. 10. 2018, aktualizováno: 3. 10. 2018 | Zdroj: zpravy.idnes.cz

V loňském roce zaniklo celkem 88 praxí praktických lékařů pro děti a dorost, uvádějí data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Místa po těch, kteří odcházejí do důchodu, se uvolňují, ale mezi mladými lékaři o ně není příliš zájem. Na vině jsou i změny v legislativě, přehnaná administrativa nebo finance.

Dětští praktici jsou nejrychleji stárnoucí skupinou lékařů, jejich průměrný věk je 56 let. Věk těch, kteří loni skončili, byl v průměru vyšší než 63 let. "Do roku 2025 by tak více než 50 procent této péče mohlo být zajišťováno lékaři v důchodovém věku," konstatuje analýza ÚZIS. "Profesní organizace na problém stárnutí praktických lékařů pro děti a dorost upozorňuje už více než patnáct let," říká předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilona Hülleová. Ministerstvo zdravotnictví potíže přiznává a podle mluvčí Gabriely Štěpanyové společně s ministerstvem školství připravilo jedenáctiletý akční plán na navýšení počtu mediků a učitelů na lékařských fakultách.

Nedostupnost dětských praktiků ještě není celorepubliková, regionální rozdíly jsou však už teď značné. "Opakovaně je vyhlašováno z iniciativy pojišťoven výběrové řízení v okrese Rakovník, ale lékaři nemají zájem. Problémy avizují i menší obce v okrese Mělník," potvrzuje radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Robert Bezděk. Přetížení jsou lékaři i v okresech Blansko, Znojmo či Břeclav, v Jablonném nad Orlicí, v Podkrušnohoří, v okolí Jihlavy nedávno zanikly dvě praxe. "Je otázkou času, kdy budou dětští lékaři chybět ve všech okresech," říká mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Výběrové řízení se letos vypisovalo také ve Vamberku, ale nikdo se nepřihlásil. Na Broumovsku VZP navýšila dle úhradové vyhlášky jednomu dětskému lékaři platby, aby v regionu péči dětského praktika zajistila. 

Mladí pediatři jsou nedostatkové zboží. "Sháněl jsem někoho, kdo by vzal praxi za mě, ale nikdo takový není. Když se podíváte do lékařských časopisů, je to samé předám praxi, předám praxi..." popisuje svoje odcházení Richard Válek. Jeho slova potvrzuje statistika, za poslední tři roky v Praze pediatrů ubývá. Na jednoho přitom připadá nejvíc pacientů v republice – 896. Podle Ilony Hülleové mladí do praxe nepřicházejí z mnoha důvodů. Vadí bující administrativa či špatné finanční ohodnocení. Roli hraje i loňské zrušení oboru "praktické lékařství pro děti a dorost" na lékařských fakultách, který existoval od roku 2004. "Za třináct let vstoupilo do oboru 577 lékařů a atestovalo 300, další budou atestovat po ukončení přípravy. Zájem o obor stoupal a plně by pokryl počet potřebných lékařů pro generační výměnu," myslí si Hülleová. Novelou zákona o vzdělávání byl však obor dětských praktiků loni zrušen a vznikl nový obor pediatrie. Jeho absolventi po ukončení studia budou teoreticky moci pracovat jak v nemocnici, tak v ordinaci praktika.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.idnes.cz/lekari-pediatri-cr-lecit-nedostatek-duchodci-f3e-/domaci.aspx?c=A181002_141230_domaci_jn

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS