Zobrazit menuSkrýt menu

Dětských telefonátů na krizové linky o Vánocích ubývá

Publikováno: 27. 12. 2018, aktualizováno: 27. 12. 2018 | Zdroj: denik.cz

Vánoce nejsou pouze obdobím dárků, radosti a štěstí. Na krizových linkách v těchto dnech vzrůstá počet telefonátů seniorů, kteří se cítí osamělí nebo bilancují svůj život. Naopak na telefonických poradnách pro děti se telefonáty snižují. Často tam ale volají rodiče, kteří se rozvádějí a přemýšlejí, jak nezkazit dětem svátky.

"Podle poradců z krizových linek a dalších služeb pro seniory se během vánočního období mění skladba toho, co starší lidi tíží. Tereza Solčányová ze Života 90, který provozuje Senior telefon, říká, že téměř čtvrtinu volajících trápí osamělost, šestinu pak různé strachy a úzkosti. "Nejvíce řeší otázky samoty v kontextu toho, že nemají s kým sdílet své stárnutí," podotýká Solčányová. "Ilustrujícím hovorem na naší lince je telefonát s ženou ve věku zhruba 82 až 86 let, která již neví, kam a na koho se obrátit a pociťuje veliký stud už jen z toho, že k nám telefonuje," dodává Solčányová.

O něco odlišnější je situace na linkách vyhrazených dětem. Je tam klidněji než ve zbytku roku. "Děti mají v tomto období svoji pozornost zaměřenou na jiné věci," říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Časté jsou ale třeba problémy, které mají děti rozvedených rodičů v souvislosti s tím, jak budou trávit vánoční svátky. Na Rodičovské lince je pak stejný provoz jako ve zbytku roku. "Kontaktují nás rozvedení rodiče, kteří řeší spory s bývalým partnerem o trávení času s dětmi v průběhu vánočních svátků," říká její vedoucí Kateřina Schmidová. Pracovníci této telefonické poradny se také setkávají s tím, že se rodiče v tomto čase rozvádí a hledají cesty, jak dětem nezkazit Vánoce. "Řeší se předávání dětí, rozvodové spory, osamělost během svátků a Silvestra," dodává k tomu vedoucí Linky důvěry Dětského krizového centra Hana Konečná. 

Specifické problémy pak o Vánocích řeší i ženy telefonující na DONA linku hojně využívanou oběťmi domácího násilí. "Klientky, které žijí ve vztahu s násilným partnerem a již plánují rozchod, často zvažují, zda by tento krok neměly ještě odložit, alespoň po Vánocích. Váhají také, zda by vztahu neměly dát ještě šanci, zvláště mají-li spolu s násilným partnerem děti," říká Lenka Wienerová, jež na lince pracuje. Představa Vánoc bez partnera týrané ženy často děsí a pokud se s partnerem již rozešly, zvažují někdy, zda by ho neměly vzít zpět. A výsledek? Po Štědrém večeru se naopak objevují telefonáty velmi nešťastných žen, které věřily, že násilník bude během Vánoc "hodný" a svátky proběhnou klidně, nebo dokonce dojde ve vztahu k obratu k lepšímu. "Bohužel, obvykle se tato naděje nenaplní a Vánoce bývají naopak okamžikem eskalace všech typů násilí, psychického i fyzického," dodává Lenka Wienerová.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/spolecnost/krizove-linky-o-vanocich-pracovnici-celi-hovorum-plnych-smutku-stesku-a-samoty-20181221.html

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS