Zobrazit menuSkrýt menu

Dětské skupiny se změní v jesle, bojí se, že změnu financování nepřežijí

Publikováno: 31. 10. 2019, aktualizováno: 31. 10. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Stát plánuje přeměnu dětských skupin na tradiční jesle a argumentuje lepšími podmínkami. Zřizovatelé skupin naopak varují, že jsou likvidační. Platba od státu má činit pět tisíc korun na jedno dítě. A zatímco dětské skupiny nemají omezenou horní věkovou hranici, jesle jsou určeny dětem jen do čtyř let.

Chyběla místa v mateřských školkách a o jeslích, které provozuje jen málo měst, ani nemluvě. Proto vláda před třemi lety umožnila vznik dětských skupin, které měly chybějící kapacity doplnit. Dnes jich funguje napříč republikou na tisíc, z toho víc než třicítka ve Zlínském kraji. Jenomže to se má změnit, z dětských skupin chce stát vytvořit jesle.

Jejich provozovatelé nápad nepřijímají s nadšením. „Upravený návrh zákona je velmi nešťastný a pro mnoho dětských skupin likvidační,“ varuje ředitelka neziskové organizace Klubíčko Marcela Bradová. Rozporují především navržený normativ, tedy platbu od státu. Ten má činit pět tisíc korun na jedno dítě. Podle propočtů kroměřížského Klubíčka je to zhruba o 2 500 korun méně, než by bylo potřeba, aby se nemusel zvyšovat příspěvek od rodičů.

"Nebudeme zvyšovat doplatek"

Novelu nedávno předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Důvodem je to, že za dva a půl roku končí úvodní projekt, na jehož základě dětské skupiny vznikaly. Změna však nespočívá jen v názvu zařízení, ale především ve financování. Ministryně Jana Maláčová tvrdí, že úprava zajistí stabilitu a vyšší standard kvality. Nastavila i maximální možný doplatek. Ten nemá přesáhnout třetinu minimální mzdy. Z dnes platné částky 13 350 korun to dělá 4 450 korun měsíčně.

V dětských skupinách v kraji je většinou nižší. Například kroměřížské Klubíčko provozuje dvě dětské skupiny a třetí je před otevřením. Rodiče tady doplácejí tři tisíce, respektive 3 500 korun. Jedna ze skupin totiž sídlí v pronajatých prostorách, kde je vyšší nájemné. „To je pro nás strop. Zvyšovat doplatek rodičů není v našich podmínkách, v Kroměříži, reálné. I toto školkovné je pro rodiče velká částka, a to ještě musí připočítat stravu, která není dotovaná,“ reagovala Bradová.

Kromě nájmu generuje provoz skupiny také náklady na mzdy, energie, vybavení či hygienické potřeby. Platy jsou obvykle nižší ve srovnání s učitelkami v mateřských školách. Že pětitisícový normativ nebude stačit, se shodují provozovatelé dětských skupin napříč Zlínským krajem. „Proti současnému stavu by to byl finanční propad a museli bychom to řešit zvýšením doplatku,“ potvrdila také zakladatelka zlínského spolku Kamarád Nenuda Ivana Scharfová. Ten se snaží částku udržovat na absolutním minimu a činí 1 200 korun měsíčně. Poplatek za tradiční jesle, které provozuje město Zlín, se odvíjí od příjmu rodiny. Pohybuje se zhruba od 2200 do 3600 korun při celodenní docházce.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/detske-skupiny-jesle-zmena-ministerstvo-zlinsky-kraj.A191030_510995_zlin-zpravy_ras

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS