Zobrazit menuSkrýt menu

Děti patří domů. I ty z dětských domovů

Publikováno: 19. 11. 2019, aktualizováno: 19. 11. 2019 | Zdroj: rozhlas.cz

Ne všechny děti z dětských domovů mohou být adoptované nebo v pěstounské péči. Ale je tady ještě další možnost, jak se jim přiblížit a ukázat, jak vypadá život v rodině. Je to hostitelská péče. Více jsme se o ní dozvěděli od Dagmar Zezulové a Lukáše Daniše ze svitavského spolku Děti patří domů.

Spolek Děti patří domů vznikl v roce 2008 jako občanské sdružení. První myšlenkou bylo podporovat pěstounské rodiny a podílet se na tom, aby se snižoval počet dětí v dětských domovech. A tomu napomáhá i hostitelská péče.

Co je to hostitelská péče

Je to ryze dobrovolná činnost, vlastně nabídka přátelství dítěti z dětského domova, kterou mohou poskytnout laskavi a otevření lidé v jakémkoliv věku.

„Neusilujeme o vytvoření náhradní rodiny, ale o možnost prožívat dlouhodobý vztah, který může pokračovat i do dospělosti. Děti vyrůstající v dětských domovech si z vlastních rodin nesou pošramocené vzory partnerského a rodičovského chování. Hostitelská rodina pro ně může být dobrou korekční zkušeností. Dalším přínosem je nasycení potřeby mít svého člověka, někoho, kdo je má rád i s jejich chybami, kdo jim pomůže, vyslechne je, s kým mohou v životě počítat,“ vysvětluje Dagmar Zezulová.

Kdo se může stát Dobrodějem

Tzv. Dobrodějové, jak spolek Děti patří domů nazývá své hostitele, nejsou v rodičovské roli, ale spíše v roli přátelské.  Když je dětský domov blízko, může být dítě na hostitelské péči třeba každý víkend. Vztah pak může přerůst do péče pěstounské. Aby člověk mohl být hostitelem, předchází  tomu několik kroků. Začíná to žádostí na MÚ a kontaktování daného dětského domova.

Celý článek najdete zde: https://pardubice.rozhlas.cz/deti-patri-domu-i-ty-z-detskych-domovu-8109442

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS