Zobrazit menuSkrýt menu

Děti depresivních rodičů častěji selhávají ve vztazích s kamarády

Publikováno: 12. 9. 2018, aktualizováno: 12. 9. 2018 | Zdroj: bety.cz

Děti rodičů, kteří se potýkají s depresemi, jsou méně úspěšní v navazování přátelství se svými vrstevníky. Výsledky přinesla studie amerických a finských psychologů, kteří se mimo jiné zaměřovali na to, jak může psychický stav pečujících osob ovlivňovat zdatnost ve vztazích na straně dětí.

Tým z Univerzity v Jyväskylä s kolegy z Floridy sledoval tři hlavní faktory: hlídání chování (nastavování večerky a monitoring aktivit během dne), psychologickou kontrolu (pocit viny a zostuzování) a konečně vřelost a citovost rodičů vůči dítěti. Po zhodnocení rodičovských stylů pak došla řada na hodnocení kamarádských vztahů u dětí, a to jak v kvalitě, tak délce trávní. Podle očekávání rodiče, kteří projevují dětem vřelost a city, jim dávají velmi dobré vlastnosti pro utváření přátelských vztahů. Tyto děti jsou oblíbenější a mají více přátel. Ale neovlivňuje to nijak délku trvání jednotlivých přátelských vztahů. "Vřelost a citovost rodičů nemá velký vliv na délku trvání vztahů. Co ji ale ovlivňuje rozhodně, jsou negativní vlastností rodičů. Depresivní rodiče a také ti, kteří dítě ovládají psychologicky, tvoří afektivní klima, které má negativní vliv na dětskou psychickou pohodu, což se odráží v jejich společenských vztazích," tvrdí doktor Brett Laursen. Dětem s depresivními rodiči končí kamarádství předčasně až dvakrát častěji. Tito rodiče stejně jako rodiče vyvíjející na dítě psychologický tlak v tom, že je ovládají pomocí pocitů viny a hanby, nepředávají svým potomkům dovednosti potřebné pro dobré sociální vztahy. 

Celý článek najdete zde: https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/27449/Deti-depresivnich-rodicu-casteji-selhavaji-ve-vztazich-s-kamarady

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS