Zobrazit menuSkrýt menu

Děti a sauna: víme, jak začít a na co si dát pozor

Publikováno: 13. 11. 2017, aktualizováno: 15. 12. 2017 | Zdroj: chytrazena.cz

Pravidelná návštěva sauny má blahodárný vliv na lidské zdraví, celkově posiluje organismus a činí ho odolnějším, to se ví už od nepaměti.

Existenci prvních míst určených k prohřátí potvrzují již nálezy z 5. století před naším letopočtem. Obliba saunování trvá po staletí a v současnosti díky speciálním novinkám, jako jsou vonné esence nebo zážitkové ceremoniály, budí zájem stále více lidí.

Někdo si návštěvu užívá raději sám a vychutná si ji v tichosti a plné relaxaci. Pro jiné je to možnost, jak strávit volný čas s blízkými. Pokud se řadíte do druhé skupiny, možná přemýšlíte, zda nevzít do sauny i svého potomka. Nejste si však jisti, jak na to, aby měly děti z pobytu v sauně příjemný zážitek?

Do sauny bez problému i s batoletem

Finové, celosvětově největší milovníci saun, začínají s otužováním dětí prakticky od jejich narození. V našich podmínkách to obvykle bývá později, ale i zde existují kluby a zařízení, které umožňují saunování už tříměsíčních kojenců. I pro ně je pobyt v sauně vhodný a pomáhá jako prevence pro posílení imunity. Pro děti v útlém věku se však příliš nedoporučují veřejné sauny. Pro děti do tří let věku je nejlepší variantou domácí sauna. Pokud rodiče nemají možnost vlastní sauny, je vhodné, když se například domluví s dalšími rodiči a objednají si privátní saunu jen pro sebe a své děti.

Teprve ve věku před nástupem do mateřské školky, tedy okolo tří let, jsou děti schopné reagovat na neobvyklé prostředí sauny a sdělit své dojmy a pocity rodičům. Pokud už máte doma předškoláka a chystáte se navštívit veřejnou saunu nebo saunové centrum, nejprve se ujistěte, zda vámi vybrané zařízení povoluje návštěvu dětí. Některá totiž umožňují vstup s dětmi pouze ve vybraných časech, jiná jej povolují až od 12 či 15 let věku.

Kolik stupňů je už moc?

Pokud se rozhodnete s dětmi saunu navštívit, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Hlavně s mladšími dětmi, do deseti let věku, je vhodné vybírat místa s nižší teplotou. Pro děti jsou ideální sauny a prohřívárny s teplotou do 65 stupňů celsia a pobyt na kratší dobu. U malých dětí se doporučuje saunovat maximálně 3 minuty, jednou týdně a postupně čas prodlužovat. I u starších dětí by nemělo saunování trvat více než 5 až 8 minut. Teprve až v 10 letech se dítě přibližuje stavu dospělého, u kterého je optimální délka prohřívání 8 až 15 minut.

Celý článek k přečtení na: http://www.chytrazena.cz/deti-a-sauna-vime-jak-zacit-a-na-co-si-dat-pozor-40486.html

další zprávy z médií

Nahoru

Přihlaste se k odběru newsletteru Šance Dětem

*) Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS