Zobrazit menuSkrýt menu

Deprese a úzkosti u dětí jsou stále častější

Publikováno: 7. 1. 2019, aktualizováno: 7. 1. 2019 | Zdroj: irozhlas.cz

Všimli jste si u svých dětí, že častěji pláčou, nemají chuť k jídlu, nebo si pravidelně stěžují na bolest hlavy a břicha, i když k tomu nemají důvod? Možná je trápí úzkosti. Dětí s touto poruchou totiž přibývá. Podle odhadů České psychiatrické společnosti úzkosti trápí každé desáté dítě. Odborná pomoc je přitom těžko dostupná.

Věk, kdy lékaři u dětí potvrdí úzkosti nebo i deprese, se posouvá do předškolního. Důvodem jsou podle psychiatrů stále vyšší nároky, které na děti kladou rodiče, ale i učitelé. Úzkostná porucha vzniká poměrně rychle, dodává dětský psychiatr Ivo Paclt. "Objevuje se řada různých i somatických obtíží - bolesti hlavy, bolesti břicha, někdy závratě, zvracení a podobně," řekl Radiožurnálu. V takovém případě by rodina měla zamířit k odborníkovi. Jenže těch je v Česku málo. "Ve Zlínském kraji je jen jedna paní doktorka na 800 tisíc obyvatel, Severní Čechy jeden a pak jsou kraje, kde není vůbec nikdo, například kraj Vysočina," říká předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie Jaroslav Matýs. Na pomoc tak pacienti musí čekat až půl roku. Nedostatek dětských psychiatrů podle něj způsobila i změna ve vzdělávání. "Když jsme měli samostatnou atestaci, tak za tři roky jsme měli 30 dětských psychiatrů. Pak to bylo vyřazeno na nějakou dobu z rozhodnutí ministerstva a za tři roky byli tři dětští psychiatři," uvedl. 

Problém si uvědomuje i ministerstvo zdravotnictví, jak říká jeho mluvčí Gabriela Štěpanyová. "Tento obor byl novelou zákona převeden mezi takzvané základní obory, délka vzdělávání se tak výrazně zkrátila a lze říct, že došlo ke zjednodušení vzdělávání. Ministerstvo specializační vzdělávání v tomto oboru finančně podpořilo, a to dotací na rezidenční místa," přiblížila Radiožurnálu. Právě lepší financování oboru je podle Matýse klíčové k tomu, aby o něj mladí lékaři měli zájem. "Teď pracujeme na tom, aby se navýšily ještě úhrady do dětské psychiatrie. Zasahujeme závažným způsobem do školství v rámci i současné inkluze, ale taky do sociálních dávek, do podpory, takže potřebujeme zvýšit atraktivitu oboru i finančně," popsal odborník. Situace je špatná v lůžkové i ambulantní péči. V té funguje asi 70 dětských psychiatrů. Podle Asociace dětské a dorostové psychiatrie by jich ale bylo potřeba minimálně dalších 100, aby mohla fungovat alespoň základní síť péče. 

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/detssti-psychiatri-uzkosti-deti-deprese_1901060756_dbr

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS