Zobrazit menuSkrýt menu

Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko

Publikováno: 21. 2. 2019, aktualizováno: 21. 2. 2019 | Zdroj: finance.cz

Od prvního dubna vzroste na Slovensku daňové zvýhodnění na děti u dětí mladších 6 let na dvojnásobek. I tak je ale tato daňová výhoda u našich východních sousedů stále nižší než v Česku.

Daňové zvýhodnění na děti v Česku

V Česku došlo v posledních několika letech ke změnám v daňovém zvýhodnění, to se postupně zvyšovalo. Roku 2017 se nejdříve daňové zvýhodnění zvýšilo na druhé, třetí a každé další dítě. Od roku 2018 platí i zvýšené zvýhodnění na první dítě. Navíc nově můžou daňové zvýhodnění využívat i OSVČ, které používají pro výpočet daně z příjmu výdajové paušály.

Daňové zvýhodnění na Slovensku

I tak je ale nutno říct, že daňové zvýhodnění na děti je na Slovensku výrazně nižší než v Česku. České daňové zvýhodnění dělá měsíčně 1267 Kč na první dítě, 1617 Kč na druhé dítě a 2017 Kč na třetí a každé další dítě. Na Slovensku je pak daňové zvýhodnění na dítě ve výšce € 22,17, u dětí do 6 let to bude od začátku dubna € 44,34. V přepočtu je tak daňové zvýhodnění na dítě zhruba 570 Kč, ve zvýšené variantě by to bylo 1140 Kč měsíčně. Na Slovensku se tak sice zvýhodnění od letošního roku zvyšuje, ale stejně nedosáhne výšky českého zvýhodnění. Slováci si navíc můžou uplatnit zvýhodnění ve stejné výšce na každé jedno dítě , nezávisle na tom, kolik dětí mají. Oproti tomu české zvýhodnění na dítě se zvyšuje u druhého a následně i třetího dítětě.

Celkově tak díky dětem Češi zaplatí na daních méně než Slováci. A na daňový bonus často dosáhnou i lidé s vyšší hrubou mzdou než na Slovensku.

Podpora rodin s dětmi: kde je větší?

To ale nejsou jediné rozdíly. Celkově je totiž státní podpora rodin s malými dětmi na Slovensku o dost nižší než v České republice. České zvýhodnění na děti se dále zvyšuje, pokud má dítě průkaz ZTP/P, což na Slovensku nemají. V Česku také rodiny s dětmi můžou v rámci ročního zúčtování nebo daňového přiznání čerpat slevu na dani v rámci školkovného. Kdybychom dále srovnali výšku rodičovského příspěvku, tak i tam je celková částka, kterou čerpají rodiče na děti na Slovensku o něco málo nižší než v Česku. Rodičovský příspěvek je na Slovensku poskytovaný po dobu 3 let, ve výšce € 220,70, což je zhruba 5 690 Kč, při přepočtu to za tři roky vyjde na zhruba 205 000 Kč.

 

Celý článek najdete zde: https://www.finance.cz/519989-danove-zvyhodneni-na-deti-cesko-vs-slovensko/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS