Zobrazit menuSkrýt menu

Čtení s dětmi nepodceňujte. Prospěje jim i vám

Publikováno: 9. 5. 2018, aktualizováno: 9. 5. 2018 | Zdroj: bety.cz

Číst, nebo nečíst? Možná si v dnešní uspěchané době kladete přesně tuto otázku. Po celodenním shonu je člověk kolikrát rád, když se může na chvíli svalit k televizi. A na knihu najednou nezbývá čas nebo energie. A to je chyba, zvláště máte-li děti. S těmi (nebo jim) byste měli totiž číst co nejčasteji. Proč?

Najděte si každý večer chvíli, kterou s dětmi strávíte ve společnosti postav z knih. Ať už budete předčítat potomkovi na dobrou noc nebo budete v roli posluchače, rozhodně tak prospějete oběma. Proč tedy vyměnit televizní ovladač za stránky knihy?

Dětem se čtením či předčítáním rozšiřují obzory, prostřednictvím příběhů objevují nové světy, prohlubují svou představivost ale také tvořivost. To není žádná novinka a nejspíš si je této skutečnosti vědom každý rodič.

Ovšem bylo by chybou domnívat se, že dospělý mozek je na tom jinak! Také ten náš totiž " nasává " ze stránek knih spoustu informací. A co víc, jak děti, tak my, díky čtení rozšiřujeme svou slovní zásobu. To je důležité nejen pro to, abychom uměli dobře mluvit (tedy přesně se vyjadřovat), ale abychom také rozuměli řeči a textům. Což je mimochodem něco, s čím má řada dětí, i těch školou povinných, v dnešní době potíže. Čím jiným to změnit než skvělými knihami?

Mozek v kondiciA když už jsme zmínili v souvislosti se čtením náš mozek, je také třeba doplnit, že pro něho jsou knihy takovým tréninkem. Bude díky nim v lepší kondici, zlepší se vám paměť... A ano, opět se to týká jak dětí, tak i nás dospělých.
Mimochodem, některé studie dokonce naznačují, že vášniví čtenáři mají snížené riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou než lidé, kteří nevezmou knížku do ruky. O důvod víc probudit ve svém potomkovi lásku ke knihám, co říkáte!

Celý článek najdete na: https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/26017/Cteni-s-detmi-nepodcenujte-Prospeje-jim-i-vam

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS