Zobrazit menuSkrýt menu

Co vštípit dětem, aby v životě obstály a byly šťastné?

Publikováno: 12. 7. 2019, aktualizováno: 12. 7. 2019 | Zdroj: prozeny.cz

Jak připravit děti na život? Co jim předat, aby v životě obstály? Není to vlastně nijak složité, často stačí jít příkladem. Jak tedy děti vybavit, aby od vás šly do velkého světa sebevědomé a vedly spokojený a úspěšný život?

Staneme se rodiči a padne na nás obrovská tíha odpovědnosti – chce se po nás, abychom děti připravili na život tam venku. Máme jít příkladem a vychovat z nich zdravě sebevědomé jedince, kteří jsou šťastní a úspěšní. Přitom si sami kolikrát nevíme rady. 
Co je důležité dětem ukázat a k čemu je vést, aby v dospělosti uspěly? A kdy je fajn zvolit různý přístup pro holčičky a pro kluky? 

1. Jsme tu vždy pro tebe 

Lidé, kteří měli šťastné dětství se budou vždycky rádi vracet domů – pro pohlazení, radu nebo recept na svíčkovou. Jak toho můžete jako rodič dosáhnout? Vztahová koučka Lucie Königová, autorka knihy (Ne)Gramotný rodič, říká: "Pokud je v rodině podporováno zdravé sebevědomí dítěte, bude se umět prosadit i ve škole a později ve své profesi. Pokud bude mezi nejbližšími cítit teplo, klid a bezpodmínečnou lásku, bude si přirozeně do svého života vybírat lidi, kteří mu také budou dávat pohodu, radost a lásku." 

2. Rodiče nemusí mít vždycky pravdu 

Učte děti mít vlastní názor a klidně odlišný od toho vašeho, dovolte diskusi. Mocenský přístup rodičů může mít podle Lucie Königové fatální následky. Vynucováním si poslušnosti a prosazováním názorů z pozice síly se dosáhne jedině toho, že z potomka vyroste nesebevědomá osobnost závislá na autoritách, podobně nezralá jako sám rodič. Přitom schopnost dělat vlastní svobodná rozhodnutí je pro život zásadní.

3. Chybovat je lidské 

Naučte dítě, že dělat chyby je naprosto v pořádku. Jak říká Lucie Königová: "Chyba je informace, co je třeba dělat jinak nebo již nedělat. Díky jejich prožití a zdolání člověk roste a posouvá se." Podporujte děti v tom, aby zkoušely nové věci, nebály se jít i do neznámých vod. A rozhodně se nesnažte jim od případných chyb pomáhat tím, že budete věci dělat za ně. 

4. Pohoda díky fungujícímu systému 

Děti by od útlého věku měly mít svoje povinnosti a zodpovědnosti. Domácí práce, drobné činnosti, na které v daném věku stačí (jedná se třeba i o samostatné čištění zubů nebo oblékání). A je velmi důležité nastavit v rodině i respektování pravidel, což vede následně k domácí pohodě. 

5. Základy slušného chování 

Chcete, aby se děti chovaly k ostatním slušně a s úctou? Zdá se to jako samozřejmost? Bohužel není. Speciální pedagožka Zdeňka Kroulíková to sleduje ve své praxi denně: "Když na mě zvyšuje hlas maminka a chová se hrubě, nemůžu se divit, že to na mě zkouší posléze i její syn. Pro děti je přirozené přejímat vzorce chování z domova, jinak to ani nejde." 

6. Jdi si za svým snem 

Podporujte děti ve snění a nedělejte si legraci ze stavění "vzdušných zámků". Možná vám dětská přání připadají v danou chvíli nereálná, ale cesta k práci snů se rozhodně může skrývat za touhou být kosmonautem nebo stát na jevišti v nádherných šatech. Možná máte doma malého vědce, budoucí moderátorku nebo módní návrhářku.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/co-vstipit-detem-aby-v-zivote-obstaly-a-byly-stastne-57117

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS