Zobrazit menuSkrýt menu

Cirk La Putyka ukáže jiný pohled na ADHD

Publikováno: 19. 10. 2018, aktualizováno: 14. 11. 2018 | Zdroj: informuji.cz

Mezinárodní tým pod vedením režiséra Rostislava Nováka ml., který má s diagnózou ADHD několikanásobnou osobní zkušenost, uvede v závěru října sérii představení inspirovaných touto diagnózou. Novák chce ADHD ukázat nejen jako nemoc, nýbrž jako příležitost. Projekt rozšíří platforma Hejbej se a tvoř.

Dne 21. října v prostoru Jatka78 soubor Cirk La Putyka uvede představení, jež nese název dnes všudypřítomné mozkové disfunkce známé jako ADHD. Režisér Rostislav Novák ml. ve své inscenaci představí tuto poruchu pozornosti s hyperaktivitou v novém světle – nikoli jako onemocnění, ale naopak jako novou kvalitu života.

Rostislav Novák ml. má k tématu velmi osobní vztah. ADHD mu bylo diagnostikováno již v útlém věku, ale inspirací k projektu mu byl jeho syn, který se s ADHD potýká v současnosti.  „Když ho vidím, jak dospívá, jak bojuje sám se sebou, se svým okolím, jak hledá své sny. Jak jeho tělo a hlava někdy reagují samy od sebe a on to nedokáže ovládat nebo pochopit. Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale je to přednost.“ 

Svůj osobní pohled na disfunkci ADHD představí Rostislav Novák ml. s pomocí novocirkusového souboru, jehož rozmanité složení slibuje divákovi nezapomenutelnou podívanou. Na podiu se sejdou umělci z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Holandska a Francie. Z pěti set uchazečů z celého světa byli vybráni akrobaté na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníci, jeden z nejlepších světových žonglérů a akrobat visící za vlasy.

V tvůrčím týmu, jenž je nedílnou součástí projektu, se sešli scénografka Pavla Kamanová, která dokázala do představení promítnout podstatu ADHD – hledání stability v nestabilitě - dále autorka kostýmů Petra Ptáčková, choreograf Thomas Steyaer, grafik Marin „Vosa“ Sršeň, a autor hudby Jan Balcar.

Vedle tvůrčího týmu a samotných umělců se na projektu podíleli psychologové, terapeuti, psychiatři, neurologové i děti ze speciálních škol, kteří se stali autory některých monologů ze samotného představení. Na projekt navazuje platforma Hejbej se a tvoř, jejíž podstatou je setkání souboru Cirk La Putyka s dětmi, kterým bylo ADHD diagnostikováno.

Celý článek najdete zde: https://www.tanecnimagazin.cz/2018/08/23/cirk-la-putyka-pripravujepremieru-adhd/.

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS