Zobrazit menuSkrýt menu

Chřipku u dětí nepodceňujte! Rozpoznáte ji od běžné virózy?

Publikováno: 6. 3. 2018, aktualizováno: 6. 3. 2018 | Zdroj: motherclub.cz

V zimním období se chřipce opravdu daří a často způsobuje epidemie. Nejvíce ohrožuje děti do dvou let a seniory. Jste schopna ji odlišit od virózy?

Chřipka nebo nachlazení?

Občas si lidé myslí, že viróza a chřipka jsou jedno a to samé. Něco pravdy na tom je, jelikož i chřipka je způsobena viry. Mezi virózami má však výsadní postavení, protože se jedná o poměrně závažné onemocnění. Každoročně postihne asi 20-30 % populace, šíří se zejména ve školkových a školních kolektivech, kde onemocní až 40 % dětí. Rizikovou skupinou jsou děti do dvou let.

Jak tedy od sebe odlišit nachlazení a chřipku?

Virózy se objevují na podzim s prvním ochlazením, kdy je imunitní systém oslaben únavou, zimou nebo stresem. Oproti tomu chřipka se začíná vyskytovat až na přelomu roku a často přechází v epidemii, která trvá 4 - 8 týdnů. Obě onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí, buď po přímém styku s nemocným, nebo po pobytu ve stejné místnosti, případně přes kontaminované předměty (hračky, nádobí, madla v MHD). Liší se však jejich inkubační doba. Zatímco u chřipky je velmi krátká, 1-3 dny, u nachlazení je to 3-10 dní. Proti viróze není možné se očkovat, proti chřipce ano. Odlišné jsou také příznaky a průběh onemocnění.

Celé znění článku najdete na: http://motherclub.cz/chripku-u-deti-nepodcenujte-rozpoznate-ji-od-bezne-virozy/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS