Zobrazit menuSkrýt menu

Češi nemají úctu k rodině, říká mediátorka Bělková

Publikováno: 2. 8. 2019, aktualizováno: 2. 8. 2019 | Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Ve Velké Británii je mediace součástí společnosti, všichni ji znají podobně jako právníky nebo zubaře. V Česku se o tomto oboru příliš neví. Takovou zkušenost nabyla mediátorka Kateřina Bělková, která působí v Praze i v Londýně. Jak v rozhovoru říká, lidé v Česku jsou nastavení na konflikt a nevědí, co mají od mediace očekávat.

"První úlohou mediátora po naladění komunikačního kódu je dostat mezi lidi balanc, rovnováhu," přibližuje Bělková. Například po dvacetiletém dominantním vztahu se snaží mediátor do vztahu klinetů přinést rovnost. Rozumné řešení je ale často inteligentní a důstojný rozchod. Pak si lidé vzájemně si ledacos odpustí. "Udělají tlustou čáru a jdou dál," říká s tím, že při mediaci se posilují submisivnější typy a naopak potlačují dominantnější a vůdčí. Jako mediátorka se snaží, aby se rozcházející páry dobře rozešly, pokud to je jejich cílem. Zakázku obou dvou je ale potřeba dobře zmapovat, protože lidé často ani nevědí, co přesně chtějí, když na mediaci přichází. A častokrát se stává, že dva lidé nakonec zůstali spolu. "Mám pár, který nedávno absolvoval svatbu, přišel se velmi surově rozejít, a dneska mají druhé dítě a jsou úžasní," pochvaluje si. 

Lidé k ní přicházejí, protože se nemohou dohodnout, jsou zaplavení emocemi, naštvaní… Právě mediace je zemitě dostává zpět k tomu, aby si věci mezi sebou vyříkali. "Komunikační kód u nás je agresivní," konstatuje s tím, že mediátor vrací zpět zdravost komunikačního kódu, který je rozrušen. A proč je v Česku stále tak vysoká rozvodovost? Lidé si velmi pozdě říkají o pomoc na partnerské a vztahové rovině, mnoho rozvodových mediací by tak vůbec nemuselo být. "Často se mediace zvrhne v párovou terapii," přibližuje důvody vysoké rozvodovosti. Češi také nemají úctu k rodině. Zaměřují se na různé jiné nadstavby než na budování a rozvíjení rodiny, což je podle Bělkové velká škoda. "Lidé na sebe nemají čas, chybí jim pospolitost... Vše stojí na kvalitě partnerského vztahu," zamýšlí se.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/cesi-dnes-nemaji-dobry-postoj-k-rodine-prohlasuje-mediatorka-belkova-8028753

 
Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS