Zobrazit menuSkrýt menu

Češi jsou tlustí. Ale proč?

Publikováno: 8. 3. 2018, aktualizováno: 8. 3. 2018 | Zdroj: i60.cz

Jídlo často slouží jako uklidňující prostředek už od narození. Dítě křičí, tak mu matka dá napít mléka. Když pak zlobí, máma mu dá něco dobrého a je klid. A protože je kolem nás jídla dostatek, zvykli jsme si ho brát jako naprosto běžný prostředek k uklidňování se.

Češi patří mezi nejobéznější národy v Evropě. Rok co rok to potvrdí nějaký průzkum, rok co rok lékaři mluví o větším počtu lidí s nadváhou. To, co se děje, nazývají přímo epidemií. Epidemií obezity.

Potíž je v tom, že každý si pod pojmem tloušťka představuje něco jiného. Někdo pneumatiku kolem břicha, pár kil, které brání obléknout si šaty, které nosil před lety. Někdo se už sotva valí, funí, má zdravotní problémy, ale říká: to je dobrý, to je jen pár kil navíc. Někdo se měří podle takzvaného BMI indexu, který část odborníků považuje za správný nástroj k měření tloušťky. Jiní odborníci říkají, že každý člověk je jiný a tudíž jej ani BMI index nemůže řadit do škatulek.

Podle jedné z posledních statistik společnosti Eurostat patří Češi v tomto směru k nejhorším národům Evropy, obézní je v Česku nyní každý pátý člověk. Zajímavé je, hledat v této oblasti souvislosti a příčiny. Už totiž neplatí to, co kdysi. Dříve bývala tloušťka spojována s blahobytem. Tlustý člověk, to byl přece statkář, majitel nějakého panství, zhýčkaná šlechtična, která se válela v hedvábí a pojídala sladkosti. Běžní lidé byli hubení, protože byli rádi, když sehnali něco k jídlu a tvrdě fyzicky pracovali. Nyní je tomu přesně naopak. Čím je člověk chudší a žije v horších sociálních podmínkách, tím bývá obéznější.

Celý článek k přečtení na: https://www.i60.cz/clanek/detail/19211/cesi-jsou-tlusti-ale-proc

další zprávy z médií

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS