Zobrazit menuSkrýt menu

Časté chyby při výchově dětí? Nesplnitelné sliby nebo překrucování pravdy

Publikováno: 2. 8. 2018, aktualizováno: 2. 8. 2018 | Zdroj: ona.idnes.cz

Každý rodič při výchově občas chybuje. Podstatné ovšem je, aby byl pro dítě vzorem, který se nechová protichůdně. Tedy, aby jeho názory a činy byly v souladu a co nejvíce konzistentní.

Ať se snažíme, jak se snažíme, aby náš vliv na potomky byl co nejlepší, stejně se nám někdy výchova poněkud vymyká. A mnohdy si toho ani nestačíme všimnout. Každá chyba, kterou jako rodiče uděláme, totiž není na první pohled vidět a její výsledky na sebe mohou nechat dlouho čekat. 

Říkáme něco, co nemůžeme splnit  
Mnoho rodičů se řídí pravidlem, že voda teče a řeči se mluví. Jenže pokud jde o sliby (nebo výhrůžky), měli bychom být na to, co vypouštíme z úst, obzvlášť opatrní. Výsledek totiž ani v jednom případě nebude dobrý – buď dítě zklamete, nebo vás přestane brát vážně.  
Pokud jde o sliby, nejhorší jsou ty, o kterých předem víte, že jsou nereálné, nebo takové, které vlastně ani splnit nehodláte. "V létě pojedeme k moři," slyšíte se sdělovat děcku, které už si běží chystat plavky. A přitom víte, že letos všechny peníze padnou na rekonstrukci střechy a koupat se půjdete leda k rybníku. Doufat, že dítě zapomene, co jste mu slíbili, je nejen naivní, ale také nerozumné. Bude zklamané, bude mu to líto a možná už vám příště nebude věřit. Stejné je to i v negativní rovině. "Jestli si neuklidíš pokojíček, všechny hračky vysypu do popelnice!" Možná patříte mezi ranaře, kteří to dovedou, ale možná také jen používáte silnější kalibr s nadějí, že si junior konečně udělá v brlohu pořádek. A co se stane, když neudělá? Vyhodíte opravdu všechny hračky? Ne? Tak vidíte. Možná bude lepší jedno odpoledne strávit společně v dětském pokojíku a ve dvou hledat řešení, co s tím nepořádkem. Hračky, ze kterých potomek vyrostl, můžete poslat dál. Nebudou u toho slzy, nebudou u toho hysterické scény a nikdo nebude vyhrožovat něčím, co stejně nechce udělat.

Celý článek najdete zde: https://ona.idnes.cz/vychova-chyby-rady-rodina-deti-rodicovstvi-fec-/deti.aspx?c=A180801_080924_deti_job

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS