Zobrazit menuSkrýt menu

Bumerangová generace. Když se děti vracejí do hnízda

Publikováno: 5. 4. 2018, aktualizováno: 5. 4. 2018 | Zdroj: lidovky.cz

Po rodinném zázemí zatouží často i dospělé děti. To, když se jim zhroutí vlastní život nebo se jim něco zásadního nevydaří. Psychologové a sociologové tomu říkají bumerangový efekt a tento jev narůstá po celé Evropě.

Říká se jim bumerangová generace. Jsou to děti, které se poté, co odešly z domova, vracejí zpátky k rodičům, často proto, že se rozvedly, ztratily zaměstnání nebo nejsou schopny ekonomické samostatnosti. Syndrom prázdného hnízda je již dlouho známý, ale bumerangový efekt nebyl dosud studován. Vědci z Londýnské školy ekonomie v rámci projektu financovaného Evropskou výzkumnou radou (ERC) shromáždili údaje ze 27 evropských zemí o 27 000 rodinách s rodiči ve věku od padesáti do pětasedmdesáti let.

Kvalita života rodičů, jimž se dítě vrátilo domů, se v průměru zhoršila o 0,8 bodu, což je ze statistického hlediska dost. Efekt však není ve všech evropských zemích stejný.  V Dánsku, Nizozemsku a Švédsku činí tento ukazatel 1,3, v zemích západní a střední Evropy (Rakousko, Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Belgie, Německo) to je 0,14 a ve zemích Středomoří (Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko) se blíží nule. 

Celý článek najdete na: https://relax.lidovky.cz/bumerangova-generace-kdyz-se-deti-vraceji-do-hnizda-f8y-/zdravi.aspx?c=A180403_093016_ln-zdravi_ape

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS