Zobrazit menuSkrýt menu

Bude za dlužníky platit alimenty stát? Poslanci váhají.

Publikováno: 7. 9. 2018, aktualizováno: 7. 9. 2018 | Zdroj: denik.cz

Poslanci odložili debatu o zavedení takzvaného zálohovaného výživného. Systém, při kterém by za dlužníky alimenty platil stát a zpětně je po nich vymáhal, plánovala zavést už minulá vláda. Soudy vymůžou jen tři procenta dlužných alimentů.

Rozvedení rodiče, kterým partner nebo partnerka i přes rozhodnutí soudu odmítá platit alimenty na děti a kteří se kvůli tomu ocitají v chudobě, si jen tak nepolepší. Sociální výbor Poslanecké sněmovny totiž včera odložil projednání dvou zákonů, díky nimž by mohli dostávat chybějící peníze od státu. Ten by je pak vymáhal přímo po dlužnících. 

To vzdaluje i naději samoživitelů na zvýšení jejich příjmů. Kvůli rozhodnutí výboru se totiž zřejmě odloží i schvalování zákonů všemi poslanci. 

Proti oběma návrhům se zformovala zřejmá „koalice“ poslanců ANO a ODS, kteří je vetovali s tím, že se v podstatě jedná o zavedení nové sociální dávky. Podle poslankyně Radky Maxové (ANO) nejsou návrhy příliš spravedlivé, protože na ni nebudou mít nárok všichni rozvedení rodiče. Navíc by prý stát peníze z dlužníků jen těžko dostával zpátky. 

„Po třech letech od výzvy k vyplacení výživného návrh ze zákona zaniká, není žádná vymahatelnost,“ konstatovala ve svém písemném odůvodnění Maxová. 

Podle Veroniky Vrecionové z ODS se jedná o výsměch všem rodičům, kteří alimenty poctivě platí. „Nechápu ten odpor. Bavíme se o dětech, které strádají, protože nedostanou výživné,“ podivovala se přístupu Alena Gajdůšková (ČSSD). 

 

Celý článek najdete zde:https://www.denik.cz/z_domova/poslanci-vahaji-zda-ma-stat-platit-alimenty-20180906.html

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS