Zobrazit menuSkrýt menu

Boj proti chudobě. Pomůže stanovení minimálního příjmu?

Publikováno: 3. 12. 2018, aktualizováno: 3. 12. 2018 | Zdroj: tyden.cz

Ke zvládnutí chudoby v Česku by pomohlo stanovení minimálního důstojného příjmu. Blížit by se měl hranici příjmové chudoby. Jsou o tom přesvědčeni odborníci z Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN). Myšlenku představili na konferenci v Praze

EAPN zastřešuje organizace, které se zaměřují na pomoc potřebným. Hranice příjmové chudoby odpovídá 60 procentům mediánu příjmu. Loni pro samotného dospělého činila 11 195 korun, pro ostatní členy domácnosti byla nižší. Pod limitem se ocitlo 9,1 procenta Čechů a Češek, tedy kolem 960 000. 

ČR má stanoveno životní minimum. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro další dospělé v rodině a děti je nižší. Podle předsedy EAPN ČR Karla Schwarze by se nyní za důstojný příjem na osobu dala považovat částka přes 12 000 korun. "Minimální příjem by ale neměla být jedna částka, kterou dostanou všichni na ruku," zdůraznil Schwarz. Míní, že by se minimální příjem měl stanovit podle potřeb a situace lidí, cílit by měl na seniory, samoživitelky s dětmi, postižené či dlouhodobě nemocné. 

Podle hlavního manažera Evropské sítě pro minimální příjem (EMIN) Fintana Farrella existuje určitý minimální příjem ve všech unijních státech. "Chtěli bychom, aby se minimální příjmy dostaly aspoň na hranici chudoby (60 procent mediánu příjmu)," uvedl Farrell. Dodal, že nestačí do minimálního příjmu zahrnout jen částku na jídlo, ale i na bydlení, oblečení, služby, zdraví či dopravu. "Aby se člověk mohl zapojit, nestačí mít peníze jen na potraviny. Je potřeba mít i na vše ostatní, co je nutné k aktivnímu členství ve společnosti. V mnoha zemích minimální příjem pokryje výdaje na potraviny, ale ne další položky spotřebního koše," řekl Farrell. 

Podle české pobočky EAPN, která zastřešuje 16 organizací včetně Charity ČR, Armády spásy, Diakonie ČCE či Výboru dobré vůle, by měl nový systém minimálního příjmu navazovat na systém dávek a měl by být kompatibilní s podporou v ostatních státech EU. Schwarz věří, že ministerstvo práce navrhne, jak by se problematika dala řešit. 

Celý najdete zde: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/boj-proti-chudobe-pomuze-stanoveni-minimalniho-prijmu_505138.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS