Zobrazit menuSkrýt menu

Babyboxy letos zachránily už 17 dětí. Další se otevře ve Vsetíně

Publikováno: 11. 12. 2018, aktualizováno: 4. 3. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

V České republice funguje celkem 75 babyboxů a další z nich by se měl nově uvést do provozu ve Vsetíně. V roce 2018 do nich doposud rodiče odložili již 17 dětí. Ze statistik spolku Babybox vyplývá, že nejčastěji k tomu dochází v pondělí, po čtvrté hodině odpoledne.

Posledním zachráněným dítětem je holčička, která dostala jméno po moderátorce České televize – Světlana. Zdravotníci ji našli první prosincové pondělí v trutnovském babyboxu. Právě dívky odkládají matky častěji, tvoří téměř dvě třetiny nalezených novorozenců. Třeba za letošní rok našli v boxech zdravotníci 12 holčiček oproti pěti chlapcům. Nekritičtější jsou pro matky chladné měsíce. V únoru, září a prosinci totiž odkládají děti nejčastěji. „To se nedá přisoudit chladnému počasí. Jediné, o čem naše statistiky skutečně svědčí, je to, že jsou děti odkládány ve dne, a ne za temné noci, jak si myslí většina lidí,“ přiblížil zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Nejméně novorozenců se pak v boxech objevuje v srpnu a listopadu. Nejvýraznější byly podle statistik spolku Babybox roky 2011 a 2012. Od roku 2005, kdy babyboxy vznikly, se podařilo lékařům zachránit 179 dětí. Ludvík Hess chce proto zřizovat další.

V Česku existuje 75 zařízení, kam mohou matky odložit své narozené děti. Letos vznikly nově na třech místech. Nově se objeví čtvrté ve vsetínské nemocnici. „Pět let se bránili zřízení babyboxu, nakonec ale přes všechny intervence starosty podlehli. Vsetín je poslední okresní město na Moravě, kde babybox nebyl,“ uvedl Hess. Jeho cílem je, aby každé okresní město v Česku mělo své místo, kam lze novorozence odložit. „Zbývá asi pět měst,“ doplnil zakladatel babyboxů. Tam, kde není okresní nemocnice, budou boxy umístěny na hasičských stanicích. Týká se to Žďáru nad Sázavou, Loun a Tachova. Přesto zůstávají některé boxy celé roky bez využití. Jedním takovým je například Pelhřimov. Babybox tam vznikl už v roce 2007. Dosud tam ale nikdo novorozence neodložil. Přemístění ale považuje Hess za nesmyslné. „Cílem babyboxů je, aby byly prázdné. Slouží jako jističe pro případ, že by je někdo skutečně potřeboval,“ vysvětlil. V příštích letech se chce zakladatel babyboxů zaměřit hlavně na obnovu starých zařízení.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/zlinsky-kraj/2677415-babyboxy-letos-zachranily-17-deti-nejcasteji-v-nich-novorozenci-konci-v?fbclid=IwAR2z3c6lsKUGDb-VOHGPFW8M-GuXUKa2R0VsdGePOm4ZEK8gWEpT74-M6NE

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS