Zobrazit menuSkrýt menu

Babiš chce obědy pro děti zdarma. Hraje si na mecenáše z našich daní, reaguje opozice

Publikováno: 5. 12. 2018, aktualizováno: 5. 12. 2018 | Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Předseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš navrhuje, aby děti v posledním ročníku mateřské školy a na prvním stupni základní školy dostávaly obědy zdarma. Vyčíslil to na pět až šest miliard korun ročně. Zatímco koaliční ČSSD s tímto záměrem souzní a sama chce podobný návrh předložit, opozice ho kritizuje a označuje to za polokomunistické opatření.

Zatímco v současnosti rodiče platí za potraviny potřebné k přípravě oběda, což znamená 22 korun za jeden oběd žáka prvního stupně základní školy, od roku 2020 by nemuseli platit nic.  "Obědy jsou velmi důležité, bez nich se dětem zhoršuje prospěch a zažívají sociální vyloučení. Jenže dotační programy, které obědy pro děti zdarma zajišťují, jsou nejednotné a nejsou dostupné na všech školách a školkách, takto by to bylo pro všechny," vysvětlil Babiš svůj záměr Aktuálně.cz.


Téma prý otevřel minulý týden na schůzce s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, protože v Maďarsku už mají děti obědy zdarma několik let. "Viděl jsem to ve Finsku, kde mají obědy pro děti zdarma od roku 1948. Řekl jsem ministru školství Robertu Plagovi, ať připraví návrh zákona, že bychom to mohli zavést od ledna roku 2020," sdělil Babiš.
Podle ministerstva školství by se plošné zavedení obědů zdarma týkalo asi milionu dětí. Projekt by vyšel zhruba na šest miliard korun. "Částka počítá také s podporou školních jídelen a jejich personálu, protože lze očekávat, že se výdeje obědů zvýší o zhruba pětinu, což bude znamenat vyšší nároky na kuchařky," říká mluvčí resortu Aneta Lednová.
V té souvislost však Babiš na dotaz Aktuálně.cz připustil, že zatím nemá promyšlené, kde by chtěl tyto miliardy vzít. A jasnější odpověď nenabídla na opakovaný dotaz ani jeho mluvčí: "Pokud najdeme shodu ve vládě, tak to bude součástí rozpočtu na rok 2020," uvedla pouze.
ČSSD jde ještě dálU ČSSD, s níž Babišovo ANO vládne, návrh vyvolává sympatie. Strana se však nechce o politické body u voličů s dětmi připravit, a tak připravuje vlastní návrh. A ještě okázalejší.
"Na obědy zdarma by měly nárok všechny děti v mateřských školách, ne jenom v posledním povinném ročníku. A také žáci na prvním stupni základních škol," představila svůj návrh poslankyně Kateřina Valachová.
Ta přitom už v roce 2015, ještě coby ministryně školství, obdobnou změnu navrhovala. Tehdy chtěla, aby obědy měli zdarma žáci prvních až třetích tříd a děti v posledním ročníku mateřských škol. Návrh však nakonec neprosadila.
"Česko patří mezi nejbohatší země, ale stále tu jsou rodiny, které si nemohou dovolit koupit dětem oběd. To je špatně a návrh kolegyně Valachové to mění," podporuje ji nyní stranický kolega Jan Chvojka.
Pokud se ANO s ČSSD dohodnou, prosadit změnu ve sněmovně by jim podle všeho pomohli komunisté, s jejichž tichou podporou nyní vládnou. Například poslanec Zdeněk Ondráček říká, že s tímto návrhem nemá žádný problém. "Jen bych rád slyšel, z čeho se to zaplatí," podotkl.
Platba za oběd se skládá ze tří částí - platí ho stát, zřizovatel školyrodiče. Pokud by novela školského zákona prošla, třetinu by za rodiče převzal stát. Zatím ale není jasné, zda by v systému nebyly výjimky. "V Maďarsku na obědy zdarma děti z bohatých rodin nemají nárok, což si myslím, že je spravedlivé, ale je to otázka diskuze," naznačil Babiš.
Vzdají se kuchaři mzdy? ptá se opozicePodobně jako tomu bylo u slev na jízdné, ani v případě obědů zdarma nenachází záměr vládních stran u opozice pochopení. Předseda sněmovního školského výboru Václav Klaus mladší (ODS) ho označil za "polokomunistické opatření".
"Je to nesmysl, obědy pro děti jsou velmi levné, dovolit si to mohou i lidé na sociálních dávkách. Pokud někdo místo toho dávky propije nebo prokouří, pak má zasáhnout stát, ale není to otázka ceny oběda," řekl Klaus.
"Obědy zdarma? To znamená, že producenti dodají do škol suroviny zdarma a kuchaři se vzdají mzdy a uvaří obědy pro děti bez nároku na odměnu? Nebo jde o další socialistický švindl v řadě, ve stylu vytaháme daněmi více peněz od lidí, a pak za jejich peníze budeme dělat 'mecenáše'?" napsal na Twitter poslanec za ODS Jan Skopeček.
Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že chce Babiš odvést pozornost od svých "průšvihů". "Neznamená to, že by TOP 09 byla proti projektům, které pomáhají chudým rodičům s hrazením obědů, ale to je adresná pomoc těm, kdo ji potřebují, ne pro všechny," uvedla Pekarová Adamová.

 

Celý článek najdete zde:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-chce-zavest-obedy-pro-deti-zdarma-opozice-jeho-navrh-k/r~4b31b348f7a511e898daac1f6b220ee8/?redirected=1544007806

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS