Zobrazit menuSkrýt menu

Až několikaměsíční čekací lhůty u psychiatrů. Pomoci mají nová centra duševního zdraví

Publikováno: 13. 8. 2018, aktualizováno: 13. 8. 2018 | Zdroj: denik.cz

Dětí a dospívajících, kteří potřebují pomoc psychiatra, je stále více. Podle odhadů Asociace dětské a dorostové psychiatrie může číslo dosahovat až sta tisíc, k lékaři se ovšem ve výsledku dostane jen pouhá polovina. Čekací lhůty totiž mnohdy dosahují až čtyř měsíců.

"Najít odborníka je skutečně problematické, a to po celé zemi," potvrzuje lékařka Národního ústavu duševního zdraví Dita Protopopová. Ministerstvo zdravotnictví už proto chystá změny: od léta příštího roku se možnosti léčby rozšíří. Vzniknout mají první tři centra duševního zdraví pro děti, kde se bude o nemocné starat celý tým zaměstnanců. "Působit v něm budou nejenom psychiatři a sestry, ale také terapeuti, terénní sociální pracovníci, speciální pedagogové nebo asistenti," přibližuje fungování Klára Laurenčíková, která má celý projekt na starosti. Střediska budou spolupracovat také s rodinami a školami. Pokud se jejich provoz osvědčí, síť center se v dalších letech rozšíří. V každém regionu vznikne alespoň jedno. To ale není všechno. Navýšit by se měl také počet dětských psychiatrů. Ministerstvo školství už se dohodlo s resortem zdravotnictví, že se počty absolventů medicíny každoročně zvednou o deset až patnáct procent. Týkat se to bude i odborníků na duševní choroby. Jejich záměr už podpořila i vláda, podle mluvčí resortu školství Jarmily Balážové dostanou lékařské fakulty už letos o 135 milionů korun víc.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/zdravi/na-psychiatra-pro-deti-se-ceka-mesice-vzniknou-nova-centra-20180809.html

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS