Zobrazit menuSkrýt menu

Až 90 procent dětí od přechodných pěstounů se dostane do rodiny

Publikováno: 1. 10. 2018, aktualizováno: 1. 10. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

Dětí v dětských domovech a kojeneckých ústavech je v Česku stále méně, počet těch, které jsou v pěstounské péči, se naopak zvyšuje. Prodlužuje se také doba, po kterou děti zůstávají u přechodných pěstounů, a to z původního půl roku až na devět měsíců. Devět z deseti dětí pak od nich putuje do rodiny.

Požádat o pěstounství na přechodnou dobu může v podstatě kdokoli, musí ovšem projít intenzivním kurzem a získat v něm pozitivní hodnocení. Řada uchazečů ho preferuje před dlouhodobým pěstounstvím. "Toto povolání, nebo poslání, už vykonávám šestým rokem a měla jsem v péči už osm dětí," řekla Radiožurnálu Radka, která se pro pomoc dětem rozhodla po vychování dvou vlastních synů. "Pěstounská péče na přechodnou dobu nás oslovila, protože v době jejího vzniku bylo záměrem, aby se žádné dítě nedostalo mimo rodinu - pokud se dostane do situace, kdy se o něj jeho rodina nemůže nebo nechce starat, může vyrůstat tak, aby mělo stejný začátek jako u každého jiného dítěte."

Děti u Radky dříve bývaly asi půl roku. Teď ale na nový domov čekají mnohem déle. Ministerstvo práce přesné statistiky o tom, jak dlouho bývají děti v pěstounské péči na přechodnou dobu, nevede. Doprovodná organizace Dobrá rodina, která se stará o přechodné pěstouny z celé republiky, ale uvádí, že v současnosti je to většinou osm až devět měsíců. Ředitel Dobré rodiny Zdeněk Soudný vysvětluje, že se lhůty prodloužily kvůli novele občanského zákoníku. "Dítěte již není možné se vzdát okamžitě po narození. Nově existuje šestitýdenní lhůta, kdy to rodiče nemohou udělat. Pokud pak chtějí dát dítě do náhradní rodinné péče nebo k adopci, musí jít k soudu vyjádřit svou vůli," říká. "Pak teprve začíná další tříměsíční lhůta, kdy si to rodiče můžou rozmyslet. Ta z mého pohledu celý proces nesmyslně prodlužuje a jejímu zavedení nerozumím - rodiče jsou přece svéprávní."

Podle organizací, které se zabývají péčí o ohrožené děti, je přitom pro novou rodinu i dítě lepší, když spolu mohou být co nejdříve. Pozitivní zprávou podle nich je, že děti od přechodných pěstounů neodchází do ústavní péče, ale do rodin. Podle dat organizace Lumos, která ohroženým dětem pomáhá, končí v rodinách přes 90 procent dětí, které předtím byly u přechodných pěstounů. "Téměř 17 % se vrátilo do své biologické rodiny, přes 52 % ze všech dětí šlo do náhradní rodinné péče a asi každé čtvrté dítě šlo do osvojení. Dobrá zpráva je, že pouhá čtyři procenta šla z přechodné pěstounské péče do ústavní péče," přibližuje Barbora Křižanová z Lumosu.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/data-pestouni-detske-domovy_1809290600_zlo

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS