Zobrazit menuSkrýt menu

Advokátka bojuje za zadlužené děti

Publikováno: 4. 1. 2019, aktualizováno: 4. 3. 2019 | Zdroj: lidovky.cz

Jako by nestačilo, že svěřencům dětských domovů chybí rodinné zázemí. Kvůli nenasytnosti a bezohlednosti obcí či dopravních podniků je navíc opouštějí s desetitisícovými dluhy za nezaplacené jízdenky nebo poplatky za popelnice. Jejich práva hájí advokátka Alena Vlachová. „Veškeré náklady na tuto práci nese naše advokátní kancelář, nedostávám dotace ani nic podobného. Prostě dělám to, co mě baví a co považuji za správné,“ říká v rozhovoru pro LN zakladatelka projektu Děti bez dluhů.

LN: Co vás vedlo k tomu, abyste se začala věnovat dětským dlužníkům?
V létě 2013 jsem četla v časopise Reflexreakci čtenářky na rozhovor s pražským advokátem Tomášem Sokolem, který se velmi tvrdě vymezoval proti boji za práva dlužníků. Ředitelka dětského domova v Boskovicích Jarmila Štůlová jej upozornila na případy, kdy dlužníci za své dluhy nemohou. Myslela tím děti z dětského domova, kteří mají desetitisícové exekuce kvůli nezaplacení poplatku na komunálním odpadu. Za děti poplatky neplatili rodiče, přesto jde dluh za nimi. Štůlová žádala o právní radu, o východisko ze situace. Paní ředitelku jsem za pár dní oslovila a nabídla jí pomoc. Ke svému překvapení jsem zjistila, že se nejedná o nějaké pochybení úřadu v jednotlivém případě, ale že zákon o místních poplatcích je nastaven tak, že vlastně každé dítě se již okamžikem narození stává dlužníkem. Poplatníkem totiž byla každá fyzická osoba s trvalým pobytem v obci, tedy i novorozeně.

 

LN: Případů dětí z Boskovic jste se tedy ujala?
S ředitelkou jsem se dohodla, že mi pošle všechny případy dětí zadlužených kvůli poplatkům za odpad. Bylo jich několik.

Začala jsem s dívkou, která byla těsně před odchodem ze zařízení a měla dluh víc jak deset tisíc. Podala jsem odvolání. Když bylo zamítnuto, musela jsem se začít s městem soudit. Brzy jsem zjistila, že touhle cestou to bude na dlouhé lokte a není v lidských silách řešit takto všechny případy po dobu několika let.

V tu chvíli jsem si řekla, že to takto dál nepůjde, že se musí změnit zákon. Oslovila jsem poslance z tehdejších vládních stran (ODS, TOP 09 a VV – pozn. red.)se žádostí, aby prosadili novelu zákona o místních poplatcích. Předpokládala jsem, že otázka dětských dlužníků nebude tématem, na kterém by se koalice nemohla jednoduše dohodnout, a to i s opozicí. Mýlila jsem se.

Celý článek naleznete zde: https://www.lidovky.cz/byznys/pravo-a-justice/vyhlidky-na-dospelost-zastinilo-nekolik-exekuci-advokatka-zbavila-dluhu-pres-ctyricet-deti.A181231_092250_ln_byznys_pravo_ssu

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS