Zobrazit menuSkrýt menu

5 důvodů, proč začít jíst každý den společně jako rodina

Publikováno: 27. 5. 2019, aktualizováno: 27. 5. 2019 | Zdroj: jsme.cz

Věděli jste, že to, jakým způsobem jste zvyklí se pravidelně stravovat, ovlivňuje vaše vztahy? Pokud pravidelně jíte společně se svým partnerem a dětmi, máte mnohem větší šanci na pohodové vztahy a vaše rodina se jen tak nerozpadne. Čím to je? A jaké další výhody společné stolování přináší?

Dnešní doba je plná paradoxů. S maximální pečlivostí často dbáme na to, abychom jedli zdravě. Zkoumáme původ každé potraviny, přepočítáváme kalorie a úzkostlivě přemýšlíme, zda jsme jídlo dostatečně rozkousali. Obvykle už se ale vůbec nezamýšlíme nad tím, s kým a v jaké atmosféře čas vyhrazený na naši zdravou stravu trávíme. A to je veliká škoda. To, s kým během jídla mluvíme, má totiž nezanedbatelný vliv na naše vztahy. Co vám přinese společný čas u jídla strávený s rodinou?


1. Zlepší se váš vztah s partnerem


Čas strávený u jednoho stolu má obrovskou hodnotu. Donutí vás totiž komunikovat s těmi, se kterými sdílíte společný prostor. A tak se často rozvine hovor, který by za jiných okolností nevznikl. Díky tomu se dozvíte, co váš partner během dne prožil, co ho potěšilo, či co ho naopak trápí. Společné jídlo je také časem, kdy získáváte jedinečnou možnost probrat záležitosti, ke kterým se jinak kvůli celodennímu shonu nemáte šanci dostat. Snadno si tak naplánujete činnosti, které vás čekají následující den nebo týden, a vymyslíte společnou strategii, jak ve svých plánech postupovat. 
Díky tomu, že si při společném jídle "musíte" povídat, se přirozeně zlepšují vaše komunikační dovednosti. Se svým partnerem se díky tomu nezačnete odcizovat, což by se mohlo v případě, že jste zvyklí jíst každý zvlášť, velmi snadno stát. Životní starosti a každodenní shon nás totiž obvykle nutí odkládat komunikaci s partnerem na neurčito. A to vztahům rozhodně neprospívá.


2. Děti budou obklopeny láskou


Studie dlouhodobě ukazují, že děti, které tráví čas se svými rodiči u jednoho stolu alespoň jednou denně, mají mnohem menší sklony k depresím a dokonce i ke špatným studijním výsledkům. A není divu. Cítí se totiž být milovány a mohou se podělit o své starosti. 
Díky tomu, že se děti každý den setkají alespoň jednou se svými rodiči u společného stolu, dokážou také mnohem lépe přijímat hodnoty, které jsou v rodině nastaveny. Aniž byste na tom cíleně pracovali, zlepší se tak například jejich stravovací návyky. Děti mají přirozenou možnost vás u jídla pozorovat a poslouchat. Naučí se tak věci, nad kterými vás ani nenapadlo přemýšlet. A to není ani zdaleka vše. Společně strávenými chvílemi získávají také jedinečnou příležitost s vámi začít mluvit o věcech, na které jindy není čas.

 

Další důvody a celý článek najdete zde: https://jsme.cz/5-duvodu-proc-zacit-jist-kazdy-den-spolecne-jako-rodina

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS