Zobrazit menuSkrýt menu

16 otázek, na které by vaše dítě mělo umět odpovědět

Publikováno: 14. 11. 2017, aktualizováno: 15. 12. 2017 | Zdroj: https://www.pronaladu.cz/category/deti/

Znovu začala škola, a není tedy od věci se ujistit, že dítě zná základní pravidla bezpečnosti. Zkuste svým dětem položit otázky z našeho seznamu. Uvidíte, že některé odpovědi vás udiví. A možná i nepříjemně překvapí.

Jak se bude vaše dítě chovat v nebezpečné situaci? Proberte odpovědi s ním. A rozhovor o tom, jak správně jednat, čas od času opakujte. Daleko lépe si pak správný postup zapamatuje.

Co budeš dělat, když rodiče nejsou doma a někdo se dobývá do dveří?

Jestliže je dítě samo doma a někdo se pokouší do bytu proniknout, rozhodně musí ihned volat policii - 158 a potom rodičům. Dobré také je pustit třeba televizi, aby ten, kdo se do bytu dobývá, slyšel v bytě hlasy. Pokud na to nereaguje, upozornit ho, že policie je na cestě.

Vezmeš si bonbón od cizí tety nebo strejdy?

Nikdy nic nepřijímáme od cizích lidí! Je jedno, co to je. Je-li dítě samo, nepřijímá nic od nikoho, i když je to sousedka z domu. Krátce odmítne a jde pryč.

Co budeš dělat, když se začne kouřit z elektrické zásuvky a jsi doma sám?

Ať se kouří ze zásuvky nebo odjinud, jakmile vznikne nebezpečí požáru, musí dítě ihned odejít z bytu a volat číslo 150. Po cestě z domu, je-li to možné, kontaktuje sousedy.

Cizí dospělý tě požádá o pomoc. Pomůžeš mu?

V žádném případě. Dítě musí krátce odmítnout a co nejrychleji odejít. Potřebuje-li někdo doopravdy pomoc, obvykle také požádá dospělého. A slušný člověk pochopí, že dítě odmítá kontakt. Učte také dítě, že nesmí nosit viditelně klíče od bytu (kolem krku, na karabince u kalhot apod.).

Co si počneš, když na tebe zaútočí cizí pes?

Nejdůležitější je zachovat klid, nepropadnout panice, neobracet se zády a utíkat. Psu se nedíváme do očí. Zkusíme zahnat ho křikem a opatrně hodit stranou cokoli, co může odlákat jeho pozornost: čepici, batoh, deštník nebo sešit. Potom opatrně, pomalu couváme od zvířete pryč. Neobracíme se k němu zády.

Půjdeš na návštěvu ke stejně starému klukovi, se kterým ses právě teď seznámil?

Naučte dítě, že nikdy nesmí jít na návštěvu k lidem, které nezná, nebo je zná málo. Nikdy nesmí jít s cizím nebo málo známým člověkem ani do domu, natož do bytu. A to i když jde o nového spolužáka.

Co uděláš, když doma ucítíš zápach plynu?

Pokud je v bytě cítit plyn, aniž by dítě nějak manipulovalo s kohouty sporáku, musí byt okamžitě opustit a volat 150 - hasiče. Jinak samozřejmě platí, že na sporák vůbec nesahá a sirek se ani nedotkne.

Čekáš na výtah a přidali se k tobě neznámí lidé. Pojedeš s nimi?

Dítě nesmí vcházet ani do domu, kde bydlí, ani do výtahu v něm s neznámými lidmi. Pokud jde k domu a nablízku je někdo cizí, vzdálí se a počká, až dotyčný odejde. Při odemykání dává pozor, aby se k němu někdo nepřidal na poslední chvíli. Je-li někdo cizí už uvnitř domu, je lepší jít znovu ven a počkat až dotyčný odejde. Pokud cizí člověk neodchází, volá dítě rodiče.

Co budeš dělat, když si všimneš, že za tebou někdo jde a sleduje tě?

Dítě se především musí vyhýbat opuštěným místům, kde chodí málo lidí. Musí vždy volit bezpečnou cestu, i kdyby byla o hodně delší. Pokud je někdo sleduje na ulici, zamíří do nejbližšího místa, kde je hodně lidí - do kadeřnictví, na poštu, do obchodu - a volá ihned rodičům.

Celý článek k přečtení na: https://www.pronaladu.cz/16-otazek-na-ktere-by-vase-dite-melo-umet-odpovedet/

další zprávy z médií

 

Nahoru

Přihlaste se k odběru newsletteru Šance Dětem

*) Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS