Zobrazit menuSkrýt menu

Mimořádná opatření od 9. 10. 2020

Publikováno: 20. 8. 2020, aktualizováno: 28. 10. 2020

Vzhledem k nárůstu počtu nakažených přistoupila vláda k 9. 10. 2020 k novým mimořádným opatřením. Jejich přehled najdete zde. 

Obsah: 

Pochybnosti a dotazy týkající se koronaviru můžete řešit na nově zřízené informační lince 1221. Hovor může být v závislosti na používaném operátorovi zpoplatněn. Pro podrobnější informace o vašem městě / regionu, sledujte celostátní média, vývěsky a jiné komunikační kanály místní samosprávy (facebook, twitter, instagram, youtube aj.)

Od 5.10. byl zaveden nouzový stav. To znamená omezení některých základních práv. Rovněž se podle koronavirového semaforu v oranžových a červených oblastech zavírají i střední (nejen vysoké) školy, v mimořádných případech i druhé stupně základních škol.

Změny od 28.10.

Byl vyhlášen zákaz (nočního) vycházení, který platí každý večer od 21:00 hodin do 5:00 hodin ráno druhého dne. Výjimka je cesta do / z práce, návštěva lékaře a venčení psů, v perimetru 500m od aktuálního bydliště či místa pobytu. Policie / Armáda je oprávněna kontrolovat důvod vycházení v době mezi 21:00 až 5:00.

Je zakázán maloobchodní prodej s výjimkou potravin, lékáren, autoservisů apod. Malobchodní prodej je v neděli zakázán (s výjimkou lékáren).

Je omezena neakutní nemocniční péče.

Roušky jsou povinné (kromě jiných míst z dřívějška) i ve venkovních prostorách, pokud jsou přítomni další lidé ve vzdálenosti menší než dva metry.

Změny od 14.10.

Restaurace a stravovací zařízení poskytují služby (stravu) pouze skrze výdejová okénka. 

Je zakázáno pít alkohol na veřejnosti.

Uzavírací hodina restaurací a stravovacích zařízení je stanovena na 20:00. Provoz hotelů a jiných hostitelských služeb zůstává beze změn.

Roušky jsou povinné (kromě jiných míst z dřívějška) na zastávkách a terminálech MHD.

Změny od 12.10.

Od tohoto data se uzavírají tělocvičny, posilovny, fitness centra, veškeré vnitřní prostory, určené ať už k rekreačnímu nebo profesionálnímu sportování. Venkovní sport je omezen na 20 osob.

Uzavírají se také aqua centra, bazény a koupaliště.

Ruší se veškeré kulturní akce, včetně divadel a kin. Uzavírají se také zoologické a botanické zahrady. 

Obchodní centra zůstávají otevřena, avšak vstup a pohyb v nákupních centrech je možný POUZE VE DVOJICÍCH, v prostorách fastfoodů s možností sezení je počet osob u stolu OMEZEN NA DVĚ. Služby WI-FI jsou v nákupních centrech vypnuty, aby nedocházelo ke shlukování osob.

Úřady mají otevřeno 2 dny v týdnu, každý z uvedených dvou dnů pět hodin.

V nemocnicích jsou od 12. do 25. října zakázány návštěvy.

Školy a školáci

V případě, že onemocní podstatná část učitelského sboru, MŠMT na žádost školy změní nezbytně nutnou organizaci školního roku. Tím rodičům docházejících dětí vzniká nárok na ošetřovné.

Poslaneckou sněmovnou byla už dříve schválena novela školského zákona, tedy zákona č. 561/2004 Sb., a tato novela zavádí "distanční výuku". Školy budou muset podle zákona zakotvit podmínky distanční výuky do svých školních řádů. Upravit v nich budou muset i způsoby hodnocení nebo omlouvání žáků z výuky, pokud se jí žák nemůže zúčastnit, např. z důvodu jeho onemocnění. Povinná výuka na dálku se má týkat krizového stavu podle krizového zákona nebo uzavření škol z nařízení ministerstva zdravotnictví či krajské hygienické stanice. Distanční výuka se tedy nevztahuje pouze na epidemii koronaviru, ale na různé krizové situace, které by mohly v budoucnu nastat. Manuál pro školy, kterým se budou řídit všechna školská zařízení v republice, je k dispozici zde.

Aktuálně jsou uzavřeny:
 • všechny základní školy
 • všechny střední školy
 • všechny vyšší odborné školy
 • všechny vysoké školy
 • všechny zájmové školy, skupiny, sdružení
 • zakázána je i praktická výuka
 • žáci musejí opustit internáty, domovy mládeže a VŠ koleje
 • zakazují se a ukončují se školy v přírodě, lyžařské výcviky aj.
 
Výjimky:
 • mateřské školy zůstávají v provozu
 • studenti v karanténě nebo ti, kteří nemají jiné trvalé bydliště v ČR než je kolej / internát
 • studenti VŠ lékařských, farmaceutických, zubařských a pedagogických oborů také mohou na koleji / internátě zůstat.
 
Otevřené jsou také:
 • školy fungující při ochranné nebo ústavní výchově (dětské domovy aj.)
 • školy zřízené Ministerstvem spravedlnosti
 • praktické školy (jednoleté i dvouleté)
 • školy a třídy podle §16, odst. 9 školského zákona (znevýhodněné děti), včetně družin a internátů pro takové děti.

Kdo roušku nosit nemusí

Níže uvedený výčet se týká situací souvisejících s výchovou a péčí o dítě. Úplný text mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR najdete ZDE. Opatření platí do odvolání.

POZOR: od 14. 9. vyhlásila pražská hygienická stanice povinnost nosit roušku ve společných prostorách budov, vztahující se na klienty i zaměstnance pražských internátů, domovů mládeže, diagnostických ústavů, dětských domovů a zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Přesný text nařízení naleznete ZDE.
Dále doporučujeme sledovat konkrétní nařízení hygienických stanic ve vašem kraji.

Nevztahuje se na: Děti do 2 let věku včetně
  Osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie
  Osoby, jejichž mentální kapacita či duševní stav neumožňuje chápat důvody, proč je roušky třeba nosit [autisté, lidé s psychickým onemocněním]
  Klienty domovů pro osoby s postižením, klienty týdenních stacionářů
  Hospitalizované pacienty

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS