Zobrazit menuSkrýt menu

Dítě a ztráta v rodině

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019

Konfrontace dětí s utrpením a ztrátou by se měla podobně jako u dospělých řídit několika důležitými zásadami. První z nich je zásada otevřenosti. Nikdy není dobré před dítětem zatajovat bolest, která rodinu postihla. To by vedlo jen k vytváření rodinných tabu. Dítě v takové situaci napětí v rodině stejně vnímá, jen mu nerozumí, protože se všichni tváří, že se nic neděje. Je proto vždy lepší dítěti jednoduše sdělit, co se stalo.

Druhou zásadou je volit  formu sdělení, která je přiměřená věku dítěte. Malé dítě není třeba přetěžovat detaily, kterým stejně příliš nerozumí. Naopak dospívající potřebuje znát okolnosti podrobněji. Třetí nezbytnou zásadou je ujistit dítě o tom, že jej máme stále stejně rádi a že tato ztráta nijak neohrozila náš vzájemný vztah.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autor článku

Jakub Hučín

Působí jako psychoterapeut v psychologické poradně v Praze. Absolvoval dlouhodobý psychoterapeutický výcvik v logoterapii a existenciální analýze pod vedením PhDr. Jany Božukové, vedoucí lektorky Společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu (SLEA). Je členem výcvikového týmu Společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu (SLEA). Je autorem publikace Hovory o psychoterapii (Portál).

Zpět na téma Životní ztráta a stres

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS