Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 19. 8. 2016
Konfrontace dětí s utrpením a ztrátou by se měla podobně jako u dospělých řídit několika důležitými zásadami. První z nich je zásada otevřenosti. Nikdy není dobré před dítětem zatajovat bolest, která rodinu postihla. To by vedlo jen k vytváření rodinných tabu. Dítě v takové situaci napětí v rodině stejně vnímá, jen mu nerozumí, protože se všichni tváří, že se nic neděje. Je proto vždy lepší dítěti jednoduše sdělit, co se stalo.
Druhou zásadou je volit formu sdělení, která je přiměřená věku dítěte. Malé dítě není třeba přetěžovat detaily, kterým stejně příliš nerozumí. Naopak dospívající potřebuje znát okolnosti podrobněji. Třetí nezbytnou zásadou je ujistit dítě o tom, že jej máme stále stejně rádi a že tato ztráta nijak neohrozila náš vzájemný vztah.
Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.
Jakub Hučín
Působí jako psychoterapeut v psychologické poradně v Praze. Absolvoval dlouhodobý psychoterapeutický výcvik v logoterapii a existenciální analýze pod vedením PhDr. Jany Božukové, vedoucí lektorky Společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu (SLEA). Je členem výcvikového týmu Společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu (SLEA). Je autorem publikace Hovory o psychoterapii (Portál).
Pomohly vám informace v tomto článku?
Facebook Šance Dětem | Twitter @sancedetem | Google+ +SanceDetem | YouTube SanceDetem | RSS | RSS
© Obecně prospěšná společnost
Sirius, o.p.s. 2011–2018
Šance Dětem, ISSN 1805-8876
Sdělte nám svůj názor na portál
Šance Dětem prostřednictvím
on-line dotazníku.