Zobrazit menuSkrýt menu

Zdravotní problémy

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019

matka s dcerou na loucePsychosomatika je věda, která je založena na předpokladu, že tělesné obtíže mají také psychické příčiny. Psychosomatická léčba je komplexní a kromě standardního lékařského přístupu zahrnuje i terapii souvisejících psychických obtíží.

V širším pojetí lze většinu dětských onemocnění považovat za psychosomatická. Obzvlášť platí, že čím je dítě mladší, tím více reaguje na psychickou zátěž tělesnými obtížemi. Těmito tělesnými obtížemi dítě takto často komunikuje se svými nejbližšími a dává tak nepřímo najevo, že je v nějakém, třeba dočasném, ohrožení a vyžaduje zvýšenou nebo naopak menší péči.

Děti trpící psychosomatickými poruchami by neměly být považovány za hypochondrické – tedy za děti, které si své obtíže vymýšlejí. Tyto nemoci jsou opravdové, jen některé z jejich příčin mají psychickou či vztahovou povahu. Rozhodně nelze kvůli tomu opomíjet tělesné příčiny – je nutné vždy každý daný případ detailně sledovat a hodnotit.

Čtěte také:
Psychosomatika: Rodinná terapie jako léčba onemocnění
Mýty a fakta o sexuálním zneužívání dětí
Rozvod a děti: Víte, co je syndrom zavrženého rodiče?

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

PhDr. Dana Hajná

Pracuje jako klinická psycholožka se zkušeností práce v krizovém centru pro mládež a později v krizovém centru pro dospělé. V současné době provozuje psychologickou ambulanci, kde se věnuje psychodiagnostickým vyšetřením, krizové intervenci i dlouhodobé psychoterapeutické péči.

Zpět na téma Psychosomatické problémy u dětí

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS