Zobrazit menuSkrýt menu

Psychogenní kašel

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019

chlapecU dětí trpících chronickým kašlem nebo průduškovým astmatem lze sledovat nadměrnou a přitom neuspokojenou zvýšenou závislost na matce a neschopnost se osamostatnit.

Dítě nebývá schopno dostatečně se prosadit a potřebuje pomoci ve vytvoření vlastní identity nezávislé na matce.

Tyto děti bývají zvýšeně úzkostné a také málo projevují emoce hněvu. Psychodynamicky bývá pak kašel vykládán jako projev hněvu při neuspokojení potřeby závislosti a péče, které dítě neumí otevřeně a přímo vyžadovat. Kašel se může častěji objevovat u dětí z rodin, kde je přemíra konfliktů mezi rodiči. Kašel zde, aniž by o tom dítě vědělo, má sloužit k odvedení pozornosti od hrozícího konfliktu.

Souvislost astmatických obtíží s psychogenními faktory vázanými na nejbližší rodinné prostředí dokazuje i časté pozorování, kdy výrazně ubývá záchvatů kašle při vzdálení se dítěte od rodiny a intenzita se znovu stupňuje po návratu domů.

Čtěte také:
Psychosomatika: Rodinná terapie jako léčba onemocnění

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

PhDr. Dana Hajná

Pracuje jako klinická psycholožka se zkušeností práce v krizovém centru pro mládež a později v krizovém centru pro dospělé. V současné době provozuje psychologickou ambulanci, kde se věnuje psychodiagnostickým vyšetřením, krizové intervenci i dlouhodobé psychoterapeutické péči.

Zpět na téma Psychosomatické problémy u dětí

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS