Zobrazit menuSkrýt menu

Poruchy příjmu potravy a bolesti břicha

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019

Jídlo a nastavení vzorců přijímání potravy spadá do oblasti, kde se jednoznačně promítají vztahy v rodině a hlavně vztah mezi matkou a dítětem již od raného dětství.

Matka při krmení o dítě pečuje a současně také dítě různými omezeními ovládá a kontroluje. Jídlo se tak stává komunikačním prostředkem.

Zaměření se na jídlo často překrývá jiné, dříve podstatnější problémy jako konflikty mezi rodiči či počínající deprese. V dospívání, převážně u dívek, se může objevit obava z nadměrného ztloustnutí. Obávají se toho, že přirozené přibývání na váze a ženské tvary se vymykají možnostem ovlivnění.

V extrémním případě může dojít k rozvoji mentální anorexie, kdy dívka omezuje příjem potravy, intenzivně cvičí a snaží se dosáhnout hmotnostního úbytku. Při léčbě je pak kromě podpůrné role matky důležitá také role otce. Zlepšení vzájemného vztahu, vyjádření zájmu a autentické ocenění ze strany otce mohou být pro dceru, která zápasí se vztahem k vlastnímu tělu a ženskosti, zcela zásadní.

Další informace o tématu: Poruchy příjmu potravy v dětství a dospívání

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

PhDr. Dana Hajná

Pracuje jako klinická psycholožka se zkušeností práce v krizovém centru pro mládež a později v krizovém centru pro dospělé. V současné době provozuje psychologickou ambulanci, kde se věnuje psychodiagnostickým vyšetřením, krizové intervenci i dlouhodobé psychoterapeutické péči.

Zpět na téma Psychosomatické problémy u dětí

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS