Zobrazit menuSkrýt menu

Kde hledat pomoc

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 19. 8. 2016

U každé nemoci je důležité vždy nejdříve navštívit s dítětem dětského lékaře, který následně doporučí odborná vyšetření. Rodiče a dítě tedy mohou očekávat vyšetření v ambulancích neurologie, ORL, urologie, internisty, kožního specialisty atd.

Teprve pokud veškerá tělesná vyšetření nebo léčba nepřinesou žádné výsledky, je na místě přemýšlet o vyhledání psychologické nebo psychoterapeutické pomoci. V případě, že se rodiče na základě vlastního pozorování chování dítěte domnívají, že se jedná o psychosomatické obtíže, mohou fázi vyšetřování jinými odbornými lékaři vynechat. Při pozorování je vhodné zaměřovat se na situace, kdy se obtíže vyskytují a kdy nikoliv, a vzpomenout si na období, kdy potíže vznikly a co se případně v té době v životě dítěte změnilo.

S psychosomatickými obtížemi dětí poradí rodičům dětský klinický psycholog, na kterého předá doporučení buď přímo pediatr, nebo si ho musí rodiče vyhledat sami. Vždy je vhodné mít na daného psychologa nějaké doporučení od známých, případně využít nějaké jiné dostupné reference (různá hodnocení lze najít také na internetu). Může jít o klinického psychologa nebo psychoterapeuta s odpovídajícím vzděláním a odborným výcvikem. Nemalou část úspěchu v terapii pak tvoří lidské sympatie, zájem a vzájemná ochota spolupracovat.

Podívejte se na videorozhovor:
Dětský psycholog a jeho práce

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

PhDr. Dana Hajná

Pracuje jako klinická psycholožka se zkušeností práce v krizovém centru pro mládež a později v krizovém centru pro dospělé. V současné době provozuje psychologickou ambulanci, kde se věnuje psychodiagnostickým vyšetřením, krizové intervenci i dlouhodobé psychoterapeutické péči.

Zpět na téma Psychosomatické problémy u dětí

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS