Zobrazit menuSkrýt menu

Ekzémy

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019

Kůže je místem kontaktu s druhými lidmi a reaguje na problémy týkající se komunikace s okolím. V rodinných vztazích těchto pacientů převažují dva extrémy. Jednak nadměrně blízký vztah matky s dítětem, která vůči dítěti zaujímá nepřiměřeně ochranitelský postoj. V dobré vůli tak symbiotický vztah neumožňuje dítěti vytvoření vlastní identity a dítě zůstává na matce přehnaně závislé. Nebo se může jednat o vztahy, ve kterých je matka chladnější, není jí vlastní dítě hladit, objímat.

Atopický ekzém (zdroj: Česká televize, 2007)

Kůže vytváří rovněž ohraničení vnitřní a v případě, že je dítě nespokojeno samo se sebou, projevuje se to i na jeho zevnějšku. Výrazná nespokojenost se sebou se projevuje až sebepoškozováním, kdy si dítě samo způsobuje bolest a tato bolest mu přináší příjemné pocity.

Čtěte také:
Problémy se sebepoškozováním

Ekzémy se paradoxně objevují u dětí, o jejichž vzhled a čistotu je pečováno. Děti jsou omývány různými kosmetickými prostředky a pak promazávány krémy a mastmi, aby se dosáhlo přirozeného stavu kůže. Psychoterapeutická léčba je pak zacílena na snížení zaměření se na vlastní vzhled a čistotu a rovněž na vytvoření vlastní identity, nezávislé na matce.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

PhDr. Dana Hajná

pracuje jako klinická psycholožka se zkušeností práce v krizovém centru pro mládež a později v krizovém centru pro dospělé. V současné době provozuje psychologickou ambulanci, kde se věnuje psychodiagnostickým vyšetřením, krizové intervenci i dlouhodobé psychoterapeutické péči.

Zpět na téma Psychosomatické problémy u dětí

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS