Zobrazit menuSkrýt menu

Kde hledat pomoc

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019

Vyhledat pomoc je nutné samozřejmě co nejdříve po zjištění problému. Záleží však na tom, o jaký problém jde a kdo jím trpí, popřípadě kdo hledá pomoc. Hledání pomoci může iniciovat sám nemocný (což je ideální) nebo jiný člen rodiny. Nezřídka jsou to děti, které iniciují hledání pomoci pro své rodiče. Je to pochopitelné, protože děti se v takové situaci cítí velmi ohroženy a zpravidla prožívají úzkost.

Krok č. 1

Prvním krokem je promluvit si o tom s ostatními členy rodiny, zjistit, jak to vidí druzí, co si o tom myslí sám „nemocný“ – to bohužel není vždy možné. Pak je dobré najít si relevantní informace. Dobrým zdrojem je internet s odborně garantovanými zdroji (tedy takovými, které jsou zaštítěné odbornými institucemi).

Krok č. 2

Dalším krokem je obrátit se na odborníka pro konzultaci. Zde je řada možností – od internetové poradny přes krizovou telefonickou linku až po konzultace s pediatrem či dalšími odborníky (psycholog, psychoterapeut, psychiatr, ale i právník, nutriční poradce či sociální pracovník).

Služby poskytující odbornou pomoc dospělým

Pro první pomoc se můžeme obrátit na krizovou telefonickou linku nebo na krizové centrum poblíž bydliště. Výhodou je anonymita, rychlost přístupu k pomoci, bezplatnost.

V Praze pracuje krizové centrum RIAPSCentrum krizové intervence v Bohnicích. Dále existuje řada krizových pracovišť specializovaných na konkrétní problém (pro týrané ženy, pro závislé na alkoholu a podobně).

S vyhledáním pomoci v místě vašeho bydliště vám pomůže Adresář krizových psychosociálních služeb pro celou Českou republiku.

↑ nahoru

Služby poskytující odbornou pomoc dětem

U dětí často začínáme kontaktem s pediatrem, dospělí se obracejí přímo na psychiatra či psychologa. Praktický lékař spolupracuje při řešení psychosomatických problémů (žaludeční neurózy, závratě, zažívací potíže). Kontakt na odborníka najdeme dnes hlavně na internetu, kde ovšem panuje informační džungle. Psychoterapii totiž bohužel nabízí kdekdo i bez příslušného vzdělání. Proto preferujeme weby s odbornou garancí či doporučení od lidí, kterým důvěřujeme.

Dostupné informační zdroje

 • Stopstigma.cz
  Na tomto portálu najdete přehledné a srozumitelné informace o duševních nemocech.Tyto stránky navíc kromě textů nabízejí internetovou poradnu zdarma a přehledně zpracovanou mapu kontaktů na pomoc v České republice.
 • Help24.cz
  Kvalitní zdroj informací, kde kromě vybraných kontaktů najdete texty o duševních poruchách, testy i literaturu.
 • Ohrožené dítě
  Naleznete zde kontakty na jednotlivé typy služeb a konkrétní pomoc ve vašem regionu. Vyberte kraj, ve kterém bydlíte, a vyhledejte nejbližší zařízení, kde vám mohou pomoci.
 • Adresář krizových psychosociálních služeb
  Slouží pro nalezení konkrétní pomoci.
 • Doktorka.cz
  Obsahový web nejen o duševních nemocech a pomoci, který nejde jen cestou klasické medicíny, ale dočtete se zde také o alternativních přístupech.
 • Idealni.cz
  Patří ke specializovaným webům a zaměřuje se na problematiku poruch příjmu potravy (mentální anorexii, bulimii a psychogenní přejídání).
 • Asociace dětské a dorostové psychiatrie
  Nabízí informace pro rodiče a širší odbornou veřejnost.

Tipy na další literaturu

KRATOCHVÍL, S. Jak žít s neurózou. Praha: Triton, 2006.

NOVÁK, T. – CAPONNI, V. Sám sobě psychologem. Praha: Grada, 2003.

PRAŠKO, J. Deprese a jak ji zvládat. Praha: Portál, 2003.

ŠMOLKA, P. Muž a žena – návod k použití. Praha: Portál, 2005.

ŠMOLKA, P. – PACEK, D. Manželská poradna aneb tam kde vlastní síly nestačí. Praha: Grada, 2006. 

Další publikace k danému tématu hledejte v naší Odborné knihovně.

Autor článku

Mgr. Jan Kulhánek

Klinický psychologpsychoterapeut, vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Má dlouholeté zkušenosti v oblasti psychoterapie s dětmi, dospívajícími i dospělými, a to jak v práci individuální, tak se skupinou klientů či s rodinou. Specializuje se na léčbu poruch příjmu potravy u dětí i dospělých. Ve své práci také využívá arteterapii. Vyučuje na Pražské vysoké škole psychoterapeutických studií.

Zpět na téma Psychické problémy v rodině

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS