Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 11. 1. 2019
Vyhledat pomoc je nutné samozřejmě co nejdříve po zjištění problému. Záleží však na tom, o jaký problém jde a kdo jím trpí, popřípadě kdo hledá pomoc. Hledání pomoci může iniciovat sám nemocný (což je ideální) nebo jiný člen rodiny. Nezřídka jsou to děti, které iniciují hledání pomoci pro své rodiče. Je to pochopitelné, protože děti se v takové situaci cítí velmi ohroženy a zpravidla prožívají úzkost.
Prvním krokem je promluvit si o tom s ostatními členy rodiny, zjistit, jak to vidí druzí, co si o tom myslí sám „nemocný“ – to bohužel není vždy možné. Pak je dobré najít si relevantní informace. Dobrým zdrojem je internet s odborně garantovanými zdroji (tedy takovými, které jsou zaštítěné odbornými institucemi).
Dalším krokem je obrátit se na odborníka pro konzultaci. Zde je řada možností – od internetové poradny přes krizovou telefonickou linku až po konzultace s pediatrem či dalšími odborníky (psycholog, psychoterapeut, psychiatr, ale i právník, nutriční poradce či sociální pracovník).
Pro první pomoc se můžeme obrátit na krizovou telefonickou linku nebo na krizové centrum poblíž bydliště. Výhodou je anonymita, rychlost přístupu k pomoci, bezplatnost.
V Praze pracuje krizové centrum RIAPS a Centrum krizové intervence v Bohnicích. Dále existuje řada krizových pracovišť specializovaných na konkrétní problém (pro týrané ženy, pro závislé na alkoholu a podobně).
S vyhledáním pomoci v místě vašeho bydliště vám pomůže Adresář krizových psychosociálních služeb pro celou Českou republiku.
U dětí často začínáme kontaktem s pediatrem, dospělí se obracejí přímo na psychiatra či psychologa. Praktický lékař spolupracuje při řešení psychosomatických problémů (žaludeční neurózy, závratě, zažívací potíže). Kontakt na odborníka najdeme dnes hlavně na internetu, kde ovšem panuje informační džungle. Psychoterapii totiž bohužel nabízí kdekdo i bez příslušného vzdělání. Proto preferujeme weby s odbornou garancí či doporučení od lidí, kterým důvěřujeme.
Dostupné informační zdroje
KRATOCHVÍL, S. Jak žít s neurózou. Praha: Triton, 2006.
NOVÁK, T. – CAPONNI, V. Sám sobě psychologem. Praha: Grada, 2003.
PRAŠKO, J. Deprese a jak ji zvládat. Praha: Portál, 2003.
ŠMOLKA, P. Muž a žena – návod k použití. Praha: Portál, 2005.
ŠMOLKA, P. – PACEK, D. Manželská poradna aneb tam kde vlastní síly nestačí. Praha: Grada, 2006.
Další publikace k danému tématu hledejte v naší Odborné knihovně.
Pomohly vám informace v tomto článku?
© Obecně prospěšná společnost
Sirius, o.p.s. 2011–2019
Šance Dětem, ISSN 1805-8876
nazory@sancedetem.cz
Sdělte nám svůj názor na portál
Šance Dětem prostřednictvím
on-line dotazníku.