Zobrazit menuSkrýt menu

Doporučení pro lékaře

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 4. 1. 2019

Návštěva zdravotnického zařízení je u dítěte zpravidla spojená se strachem. Nejlepší cestou, jak tento strach zvládnout, je pro dítě přítomnost rodiče v ordinaci, což by u dětí s mentálním postižením mělo být samozřejmostí. To samé platí i při hospitalizaci s tím, že považujete společnou hospitalizaci rodiče i se starším dítětem s mentálním postižením za nutnou ve všech případech.

Rodiče jsou vašimi partnery. Využijte jejich zkušeností. Rodič potřebuje váš respekt, spolupráci a inspiraci. Nedomnívejte se, že rodič nechce vědět o problémech, které se objevují, nebo že rodiče ochráníte před zklamáním tím, že s ním tyto problémy nesdílíte. Čím víc informací má rodič k dispozici, tím víc může pomoci svému dítěti.

Je důležité pozorně sledovat, zda dítě rozumí a podle toho způsob komunikace modifikovat. Snažte se porozumět způsobu komunikace dítěte, jaká gesta používá, jakými pohyby vyjadřuje svoji vůli. Pozorně a trpělivě naslouchejte a pozorujte neverbální projevy. Poskytujte dítěti čas na reakci. Dávejte dítěti za všech okolností dostatek času. Buďte trpěliví a nebojte se ticha.

Má-li dítě něco pochopit či nějak zareagovat, to samé musíte opakovat několikrát za sebou. Trpělivost je nezbytná. Ptejte se kolegů či rodičů, kdy a za jakých okolností se komunikace daří či naopak nedaří, jak komunikují oni.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autor článku

doc. PhDr. Jan Šiška, Ph.D.

Působí na katedře speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se věnuje speciální pedagogice se zaměřením na mentální postižení.

Zpět na téma Děti s mentálním postižením

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS