Zobrazit menuSkrýt menu

Prolomit vlny: Může vůbec žena ve spojitosti s mateřstvím udělat něco správně?

Publikováno: 12. 5. 2016, aktualizováno: 11. 10. 2017 | Zdroj: Český rozhlas / radiowave

Každá žena začne od určitého věku přemýšlet a plánovat mateřství. Ta potřeba přichází zevnitř, ale také zvnějšku, od společnosti.

Malým holčičkám kupujeme panenky a kočárky a vysvětlujeme jim, že jednou budou mít opravdová miminka. A většina žen si v dospělosti také děti pořídí.

Pokud žena váhá nebo odsouvá mateřství na později, začne se tlak od společnosti zvyšovat. Porodit dítě jako by náhle byl její jediný úkol a bez něj nebyla plnohodnotným člověkem a členem společnosti. Problém je, že i když žena tento úkol splní, negativní tlaky pokračují. 

Nikdy se pochopitelně nezavděčíte všem. Vždycky se najde někdo, kdo bude kritizovat váš postup. Přesto se mi zdá, že laťka je pro ženy nastavena tak vysoko, že ať se snaží, jak se snaží, jako by nikdy nebyly dost dobré. Podívejme se tedy na nejběžnější kritiku. 

Nejčastější je v naší zemi tradiční model, kdy žena zůstane s dítětem na rodičovské dovolené několik let. Kdo to zažil nebo pozoroval ve svém okolí, ví, jak nesmírně náročná je to práce. Přesto se najdou lidé, kteří si myslí, že rodičovská je skutečně „dovolená“. Podle nich se žena fláká doma, dítě si způsobně hraje v ohrádce, ona má nohy na stole, popíjí kávu a čte si časopis. Nechá se živit manželem nebo partnerem a ještě vysává stát o sociální dávky.

Celý článek naleznete na: https://wave.rozhlas.cz/prolomit-vlny-muze-vubec-zena-ve-spojitosti-s-materstvim-udelat-neco-spravne-5199369.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS