Poznáte hranici mezi dětskou plachostí a sociální fobií?

Datum publikace: 25. 09. 2012
Periodikum:
toplekar.cz
Většina dětí a dospívajících je trochu nervózní, pokud má mluvit na veřejnosti nebo pracovat ve skupinách. Pro ty, kteří trpí sociální fobií, jsou ale tyto situace téměř nezvládnutelné.

Kvůli úzkosti, kterou pociťují, se jejich každodenní společenské kontakty a společenské situace stávají velice nepříjemné. Důležité ovšem je, že sociální fobie se dá léčit a i tyto pocity se dají překonat.

Problematické mluvění na veřejnosti

Co je sociální fobie? Jedná se o iracionální, intenzivní a přetrvávající strach z konkrétní věci, činnosti nebo sociální situace. Lidé s touto fobií se vyhýbají sociálním interakcím nebo je snášejí s extrémním stresem a úzkostí.

V dospívání se obvykle mladí lidé obávají jedné či dvou konkrétních situací, například mluvení na veřejnosti nebo zahájení konverzace. Někteří jsou ale velmi nervózní při jakékoliv sociální situaci. Průměrný věk nástupu sociální fobie je mezi 11 a 19 rokem věku, tedy právě v dospívání.

Bušení srdce, nevolnost nebo pocení není výjimkou

Člověk postižený sociální fobií je extrémně plachý a pociťuje intenzivní chronický strach, že ho budou ostatní posuzovat a sledovat. Při kontaktu s ostatními je váhavý, vyhýbá se očnímu kontaktu a straní se kolektivu. Může trpět i fyzickými pocity úzkosti – červenáním, bušením srdce, nevolností, pocením, pocitem trapnosti až ponížení.

V takovém případě vyhledejte odborníka. Promluvte si s lékařem nebo terapeutem o své situaci, aby mohl zhodnotit, jak je vaše fobie vážná a jak je možné ji překonat či léčit.

Jaké jsou možnosti léčby sociální fobie? V podstatě jsou dvě základní možnosti léčby, a to je užívání léků nebo behaviorální terapie. Možná je také kombinace obou metod.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20120622222848/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/poznate-hranici-mezi-detskou-plachosti-a.html.

> další zprávy z médií