Zobrazit menuSkrýt menu

Porouchaný spánek

Publikováno: 8. 12. 2016, aktualizováno: 9. 12. 2016 | Zdroj: Moje zdraví

Nenechte se mýlit: poruchy spánku netrápí jenom dospělé. Stoupá počet dětí a mladistvých, kteří mají se spánkem problémy a nespavost se objevuje velmi často dokonce už u kojenců.

Poruchy spánku sužují už nejmenší děti. „30 až 50 procent kojenců a batolat vykazuje projevy nespavosti (insomnie) - neusnou do 20 minut po uložení ke spánku, opakovaně se v noci budí a ráno se předčasně probouzejí, přičemž jejich potíže trvají nejméně 3 měsíce a vyskytují se několikrát týdně,“ defi nuje doc. MUDr. Iva Příhodová, Ph.D., z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

„V pozdějším věku dítěte se obtíže prohlubují v důsledku špatného spánkového režimu, obvykle nastoleného rodinou. Přitom bylo prokázáno, že čtyřleté dítě s insomnií se bude v dospělosti pravděpodobně potýkat s depresemi, jejichž výskyt je úzce spojen se spánkovým deficitem, a to zřejmě hormonálními mechanismy,“ doplňuje docentka Příhodová a připojuje apel na rodiče: „U malých dětí je nespavost zpravidla zapříčiněna nevhodným způsobem ukládání dítěte ke spánku a uspávání. Vzhledem k absenci vhodných léků pro tento věk (kdy máme k dispozici v podstatě jen bylinné přípravky a homeopatika) je důležité zaměřit se na spánkovou hygienu, tedy hlavně pravidelnost režimu spánku a bdění.“

Celé znění článku najdete v aktuálním vydání měsíčníku Moje zdraví.

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS