Zobrazit menuSkrýt menu

Mezi dětmi přibývá agresivita, učitelé jsou bezradní

Publikováno: 23. 10. 2013, aktualizováno: 11. 6. 2018 | Zdroj: ceskatelevize.cz

Vztahy mezi školáky se v posledních letech zhoršily.

Děti jsou na sebe vulgární, zlé a učitelé nevědí, co s tím. Ukázal to výzkum Karlovy univerzity, který zpracovala Dana Moree z fakulty humanitních studií. Podle ní učitelé i rodiče nevědí, k čemu mají děti vlastně vést. Zprávu přinesl Radiožurnál. "Děti nastavují zrcadlo nám, ne my jim. My rozhodujeme o tom, jestli se agresivita mezi dětmi zvyšuje. Děti za to odpovědnost nenesou. Řešení je možná velmi jednoduché. Rodiče se o své děti prostě musí starat," řekl dětský psycholog Václav Mertin.

Přibývá případů, kdy si školáci natáčejí učitele, zesměšňují spolužáky a dochází i k fyzickému napadání. Autorka studie s názvem Učitelé na vlnách transformace Dana Moree to přikládá tomu, že se po roce 1989 změnily hodnoty, a rodiny tak čelí velkému tlaku. "Rodiče nemají čas, ale tím pádem to nedotahují výchovně, na čemž se shodnou i učitelé i rodiče," shrnuje Dana Moree. Podle Moree sami učitelé reflektují, že problémy, které ve školách řeší, jsou dány tím, že děti nejsou citově saturovány. Z jejich frustrací pak snáze pramení všechny problémy. 

Celé znění článku včetně videoreportáže najdete na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/247129-mezi-detmi-pribyva-agresivita-ucitele-jsou-bezradni/

> další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS