Zobrazit menuSkrýt menu

Když jde o kůži

Publikováno: 23. 9. 2016, aktualizováno: 23. 9. 2016 | Zdroj: Maminka

Atopickému ekzému se někdy říká „dětský ekzém”. Ohroženy jsou jím více děti z města než z venkova. Nejčastěji se projevuje u kojenců a je velkým strašákem dnešní doby. Přikrádá se totiž pomalu, ale o to víc může zatočit se životem malého človíčka i celé jeho rodiny. A boj s ním je během na dlouhou trať.

„Atopický ekzém má dneska kdekdo,“ řekla mi v ordinaci lékařka, když jsem celá vyděšená vyprávěla o synových příznacích. Podle statistik počet atopiků stále roste. Děti ve městech jsou více ohroženy než děti z venkova, což dokazují i alergologické a imunologické studie. Informace přináší časopis Maminka.

Ekzém je projevem alergie

Atopický ekzém se v současnosti stále častěji projevuje u kojenců a batolat. Neumí ho bohužel určit žádné spolehlivé laboratorní testy a vzhledem k různorodosti příznaků i příčin, je jeho léčba cestou pokusů a omylů. "Atopická dermatitida je zánětlivé alergické onemocnění kůže. Hlavní příčinou je, stejně jako u ostatních alergických onemocnění, zmatený imunitní systém. Ten začne tělo chránit zbytečně před faktory, před kterými ale vůbec ochranu nepotřebuje, protože s nimi po celá staletí žijeme v souladu.

„Proč se některý organismus takto zmýlí, není dosud jasné,“ říká na úvod o atopické dermatitidě imunoložka a alergoložka MUDr. Lenka Pennigrová, CSc. Toto alergické onemocnění je dědičné, v případě atopie u jednoho rodiče je pravděpodobnost až 40%, v případě diagnózy u obou rodičů je to až 80%. Neznamená to ovšem, že děti s negativní diagnózou v rodině nemohou trpět atopickým ekzémem. I tady je riziko až 15%.  

Celé znění článku najdete v časopise Maminka: http://maminka.magaziny.cz/?utm_source=adwords&utm_medium=ppc&utm_campaign=predplatne

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS