Jak žádat o mateřskou a rodičovský příspěvek: Návod krok za krokem

Datum publikace: 08. 02. 2017
Periodikum:
penize.cz
Zajímá vás, jak, kde a kdy žádat o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Portál penize.cz nabízí přehledného průvodce.

V prvé řadě pozor na to, že peněžitá pomoc v mateřství není totéž jako mateřská dovolená a rodičovský příspěvek nerovná se rodičovská dovolená. Dovolenou čerpáte od zaměstnavatele, dávky vyplácí stát, aby vám alespoň částečně nahradil příjmy, o které kvůli rodičovství přijdete. 

Jak a kde žádat o peněžitou pomoc v mateřství

Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) žena pobírá nejdřív od začátku osmého a nejpozději od začátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, který stanoví lékař. Když si v tomto rozmezí termín nástupu na mateřskou sama nezvolí a neoznámí ho okresní správě sociálního zabezpečení, považuje se automaticky za začátek čerpání peněžité pomoci v mateřství začátek šestého týdne před porodem. Do té doby také musíte mít splněné potřebné doby účasti na nemocenském pojištění. Když porodíte před původně stanoveným začátkem čerpání peněžité pomoci v mateřství, náleží vám dávka ode dne porodu. 

Žádost o pěněžitou pomoc je třeba řešit už v těhotenství

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství by tedy nastávající matka měla řešit už v těhotenství. Formulář vystaví ošetřující lékař, obvykle gynekolog, který v něm také potvrdí očekávaný termín porodu. (Případně je tiskopis k dostání také na okresních správách sociálního zabezpečení.) Ve formuláři žádosti uvedete, kdy chcete začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství - pohybovat se můžete v mantinelech uvedených výš. Mateřská dovolená podle zákona nesmí trvat míň než 14 týdnů a nesmí skončit dřív, než doběhne šestinedělí. Maximálně pak trvá 28 týdnů (nebo 37 týdnů, když máte dvojčata). 

Celé znění článku najdete na: https://www.penize.cz/materska-dovolena/320443-jak-zadat-o-materskou-a-rodicovsky-prispevek-navod-krok-za-krokem.

> další zprávy z médií