Zobrazit menuSkrýt menu

Dětem do jednoho roku nic nesolte ani neslaďte, radí odborníci

Publikováno: 11. 8. 2014, aktualizováno: 16. 10. 2017 | Zdroj: tyden.cz

Po dovršení čtvrtého měsíce věku je podle odborníků vhodné začít zavádět do jídelníčku lepek.

Dětem do jednoho roku by rodiče neměli stravu dosolovat ani doslazovat, aby jim už od útlého dětství nepřispívali k možnému pozdějšímu rozvoji obezity a nemocí srdce a cév, řekl docent Jiří Bronský z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Do dvou let věku také nedoporučuje dávat dětem nízkotučné potraviny a naopak radí už po dovršení čtvrtého měsíce začít zavádět do stravy cereálie, tedy lepek.

"Včasné zavádění lepku, po ukončeném čtvrtém měsíci a ne později než k ukončenému sedmému měsíci, je doporučováno evropskými odborníky na výživu. Pokud rodiče oddalují podávání cereálií po šestém měsíci, mohou zvyšovat riziko vzniku alergie na bílkoviny pšenice," vysvětlil Bronský. Pod jeho vedením vytvořili odborníci nová doporučení pro výživu kojenců a batolat.

Doporučení vycházejí z toho, že předpokladem zdraví dítěte je pestrá strava. Pokud je výživa jednostranná, má to za následek oslabení imunity. Dítěti chybějí látky pro správný vývoj. Odborníci upozorňují na nová výživová doporučení prostřednictvím iniciativy s názvem Tisíc dní do života.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/deti/detem-do-jednoho-roku-nic-nesolte-ani-nesladte-radi-odbornici_314982.html.

> další zprávy z médií

 

Související článek na portálu Šance Dětem:

Nejčastější nedostatky ve stravování dětí

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS