Zobrazit menuSkrýt menu

Darovat jídlo jednou ročně je snadné

Publikováno: 4. 10. 2017, aktualizováno: 4. 10. 2017 | Zdroj: E15.cz

Zatímco jedni plýtvají jídlem, druzí hladovějí. Národní potravinová sbírka, projekt platformy Byznys pro společnost, se snaží, aby potraviny nekončily v popelnici, ale na talíři těch, kdo to nejvíce potřebují.

Jana má dvoje dvojčata. A dluhy přes dva miliony korun po exmanželovi. Většina toho, co Jana s novým manželem vydělá, jde na insolvenci. Šestičlenná rodina musí vystačit se 13 tisíci korunami. S tím základním jim pomáhá potravinová pomoc od zlínské Naděje.

"Až to všechno zvládneme, zase ráda pomůžu já někomu jinému," říká Jana.

Potravinové balíčky dostávají i chudé rodiny s dětmi, které přicházejí do Azylových domů Rybka u Prachatic a u Dačic. Když do azylového domu přijdou, nemají obvykle ani vyřízené sociální dávky. To jsou konkrétní příklady, kde pomáhá Národní potravinová sbírka, projekt platformy Byznys pro společnost.

Letos se zapojí deset řetězců

Národní potravinová sbírka se v Česku koná každoročně od roku 2013. V určitý den, letos to bude 11. listopadu, mohou lidé přímo v obchodě nakoupit nejen pro sebe, ale i pro sbírku. Nákup - třeba podle doporučeného seznamu - odevzdají dobrovolníkům za pokladnami.
"Do letošního ročníku se zapojilo deset velkých řetězců," říká koordinátorka Národní potravinové sbírky Zuzana Krmelová. Penny, Billa, Kaufland, Lidl, Ahold, Makro, Tesco, Globus a také DM drogerie a Rossmann.


Výtěžek sbírky i množství sběrných míst po celou její historii rostou. V roce 2013 darovali lidé v celkem 111 prodejnách 66 tun potravin a drogerie.Loni už to bylo 312 tun odevzdaných v 659 prodejnách. Letos se sbírka koná na 750 místech. "Očekáváme tedy i nárůst počtu potřebných dobrovolníků, celkem by se jich mělo zapojit 4500," říká Krmelová.


Výnos sbírky jde lidem, kteří se pohybují na hranici chudoby - seniorům, matkám s dětmi v azylových domech, bezdomovcům.
Na projektu spolupracuje Armáda spásy, Naděje, Charita Česká republika a dalších více než tři sta neziskových organizací.
Jak ale podotýká Krmelová, nejde jen o to vybrat co nejvíce potravin: "Smyslem Národní potravinové sbírky je vzdělávat lidi, že existuje problém s plýtváním potravinami, zatímco jiní jich mají nedostatek."

Celý článek k přečtení na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/gesto-desetileti-darovat-jidlo-je-snadne-potraviny-nemuseji-koncit-v-popelnici-1338126

další zprávy z médií

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS