Tradiční rodina již přes sto let neexistuje. Není to ale špatně, říká socioložka

Datum publikace: 26. 09. 2016
Periodikum:
lidovky.cz
Český statistický úřad zveřejnil data, z nichž vyplývá, že téměř polovina dětí u nás se rodí neprovdaným matkám a polovina manželství končí rozvodem. Máme to považovat za krizi rodiny? Socioložka Hana Maříková tvrdí, že je to přirozený vývoj a bojovat o zachování „tradiční rodiny“ není vždy na místě.

Otec, matka, dvě tři děti. Taková je představa klasické rodiny, která se objevuje už ve školních čítankách. Jenže tenhle model už dávno nefunguje. Naše představy o ideálu mají ke každodenní realitě dost daleko. „Lidé stále hledají nové cesty, jak si uspořádat svůj prostor soukromí a intimity, aby jim vyhovoval,“ říká vědkyně, která působí v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR a věnuje se sociologii. Podle ní určitě neplatí, že pouze dva heterosexuální dospělí, kteří spolu uzavřeli manželství a mají spolu biologicky vlastní děti, mohou tvořit rodinu. A jak ukazují zmíněná data, společným jmenovatelem rodin jsou děti, ale jak konkrétně už vypadá rodinné uspořádání, je velmi různorodé. Manželství už není podmínkou pro založení rodiny, často svatba přichází až po narození prvního dítěte, pokud vůbec. Ne vždy jsou v rodině přítomni oba biologičtí rodiče, může jít o rodinu s jedním rodičem a dítětem či dětmi, rodiče nemusejí být nutně opačného pohlaví a heterosexuální orientace.

Celé znění rozhovoru najdete na: https://www.lidovky.cz/existuje-jeste-tradicni-rodina-dmt-/zpravy-domov.aspx?c=A160924_150515_ln_domov_ELE