Nastřelování náušnic u dětí

Autor/ka: MUDr. Marie Květová
Datum publikace: 22. 11. 2017, Aktualizováno: 15. 03. 2023

Prakticky od začátku civilizace si lidé zdobí šperky různé části svého těla. Mezi nejčastější patří zdobení uší, o čemž svědčí archeologické nálezy pocházející z celého světa. I my dnes v 21. století se zabýváme otázkou propichování uší z mnoha hledisek: bezpečnosti provedení, zvolené metody, estetiky, vhodné doby propíchnutí apod.

Obsah článku:

Jakou metodu perforace ušního lalůčku zvolit?

V dnešní době máme na výběr ze dvou metod: klasické propíchnutí jehlou, nebo nastřelení speciální pistolí. Nastřelování náušnic je modernější metoda vpichu, za použití pistole, do které se vloží speciální náušnice, odděleně přední a zadní část, k jejichž spojení dojde prostřelením ucha. Ušní lalůček předtím vydezinfikujeme a speciálním lihovým fixem označíme místo vpichu. Dbáme na to, aby tato místa byla uprostřed lalůčků. Nemusí to být přesně vyměřený bod na milimetry, protože každé ucho u jednoho jedince může mít trochu jiný tvar a velikost, důležité je, aby byla dodržena symetrie.

Dále se doporučuje, aby náušnice byla umístěna nejméně 3 mm nad spodním okrajem lalůčku. Přiložením a zmáčknutím pistole se ušní lalůček odkrví a rána pak nekrvácí. Bolest je mírná, srovnatelná např. s bolestí při očkování a rychle odezní. Neméně důležitá je asistence druhé osoby, která má zkušenost s fixací hlavy dítěte a odvedením jeho pozornosti, např. hračkou či nabídnutím čaje. Během prvních 14 dnů po nastřelení se doporučuje místo vpichu 2x denně dezinfikovat. Nastřelené náušnice lze vyměnit za 4-6 týdnů po aplikaci za běžné náušnice. U malých dětí je vhodné zvolit náušnice z kvalitního kovu, nejlépe zlaté. Před výměnou se doporučuje ponořit nové náušnice na několik hodin do dezinfekčního roztoku (alkoholu).

U metody chirurgického propíchnutí se používá sterilní jehla po dezinfekci ušního lalůčku a označení bodu vpichu fixem. Poté se otvorem provlékne náušnice, což je technicky náročnější postup, neboť malé děti nespolupracují a brání se. Propíchnutí jehlou je bolestivější, nemusí být rovné a je doprovázeno krvácením. Náušnice v uchu zůstávají a nemusí se měnit. Rovněž by mělo předcházet jejich dezinfekční omytí.

NÁZOR: Propíchnutí ucha u dětí kvůli náušnicím z pohledu tradiční čínské medicíny

 V naší kultuře je propichování uší u holčiček kvůli náušnicím poměrně běžnou praxí. Z pohledu tradiční čínské medicíny je však napichování jakéhokoliv bodu na těle potenciálně rizikové, pokud to nedělá odborník, který disponuje znalostmi o akupunkturních bodech a jejich účincích. Ucho jako takové tvoří v rámci celého těla mikrosystém a je možné odtud řešit problémy kdekoliv v organizmu.

Tak, jako u ostatních akupunkturních bodů, neindikovaná stimulace bodu může narušit stávající harmonii a zdravotní stav dokonce zhoršit. Jinými slovy, pokud by se lékař při napichování náušnic strefil do bodu, který zdravé dítě nepotřebuje stimulovat, mohly by započít zdravotní problémy. Západní lékař je samozřejmě nebude dávat do souvislosti s propíchnutím ucha, nicméně dítě bude muset být vystaveno léčbě.

Jak se tedy nakonec k problematice propíchnutí ucha postavit? Jsme-li militantně proti propíchnutí nebo chceme-li toto rozhodnutí nechat na dětech, až budou starší, není co řešit. Ale pokud chceme náušnice holčičce dát, co s tím?

Na jednu stranu žijeme zde a máme vlastní tradice, které třeba chceme udržet. Na druhou stranu, pokud jsme se již nějak seznámili s vědomostmi starých nauk a máme k nim důvěru, nechceme je ignorovat a asi nikdo nechce vědomě způsobit své ratolesti jakékoliv zdravotní problémy.

Můžeme se vydat cestou kompromisu, což v tomto případě může v praxi vypadat tak, že náušnice dceři necháme dát, ale vybereme pediatra se znalostí lokalizace akupunkturních bodů na uchu a náušnice píchneme mimo důležité body. Nahrává nám fakt, že zrovna na lalůčku, kde se ucho tradičně propichuje, není síť bodů moc hustá a najít vhodné a bezpečné místo se zde určitě dá.

Jana Škrletová, certifikovaná terapeutka tradiční čínské medicíny

Ocel, titan, zlato nebo bioplast?

Nejčastěji se u nastřelování používají náušnice z chirurgické oceli, která je velmi dobře snášena i malými dětmi. Tyto náušnice mohou být potaženy zlatem. Chirurgická ocel je zdravotně nezávadná, obsahuje méně než 0,05 % niklu, jakožto možného alergenu. V případě vyššího rizika alergie lze použít náušnice z titanu. Avšak alergická kontaktní reakce na kov je u malých dětí vzácným jevem. V poslední době se objevily na trhu náušnice z bioplastu, které jsou malé, lehké a v uchu také velmi dobře snášeny.

Pár náušnic je vždy jednotlivě uložený ve sterilním obalu, ze kterého se přední i zadní část náušnice nasadí do aplikační pistole bez dotyku rukou a rovnou se nastřelí.
Volit lze z několika velikostí náušnic a tvarů (srdíčka, kytičky, perličky, hvězdičky apod.), s kamínky různých barev či bez nich.

↑ nahoru

Nejvhodnější doba propíchnutí uší

Většina odborníků se shoduje na tom, že nejvhodnější doba propíchnutí uší u malých dětí je po 3. měsíci věku, kdy už má dítě za sebou alespoň jedno očkování. U novorozenců a velmi drobných dětí mohou být ušní lalůčky příliš malé a nastřelovací pistoli nelze pod lalůček zcela vsunout.

Pracuji jako dětská lékařka v okresním městě a náušnice dětem nastřeluji přes dvacet let. Podle mé zkušenosti je optimální dobou k nastřelení věk od 5 do 10 měsíců. Starší děti se obvykle více brání, nastřelení je komplikovanější, ale je možné v každém věku.

Možná rizikausi

Náušnice je možné aplikovat u dětského lékaře, ORL lékaře nebo ve speciálních salonech. Vždy by se mělo jednat o odborníky, používající sterilní materiál a dodržující hygienické zásady.

Nejčastější komplikací při perforaci uší je infekce rány, projevující se zarudnutím a hnisáním. V takovém případě aplikujeme dezinfekci a antibiotickou mast.
Vzácně se můžeme setkat s kontaktní alergií na kov (nikl nejčastěji), ale to spíše u větších dětí a dospělých.

Kromě alergií bychom měli věnovat pozornost také výskytu komplikovaného hojení ran v rodinné anamnéze, zejména tvorbě keloidních jizev.

U takových dětí doporučujeme propíchnout ouška již v kojeneckém věku, neboť u starších dětí je prokázané vyšší riziko tvorby keloidních jizev. Opatrní bychom měli být i u dětí s těžkými vrozenými srdečními vadami pro možné riziko infekce srdečních struktur při perforaci ušních lalůčků.

Cena aplikace

Cena nastřelování náušnic se pohybuje v rozmezí 300 - 800 Kč včetně náušnic. Pokud rodiče zvolí náušnice z bioplastu, připlatí si asi o 300 Kč více.
Propíchnutí klasickou jehlou stojí 100 - 400 Kč za jedno ucho, náušnice mohou mít rodiče vlastní či zakoupit na místě. Cena pak závisí na materiálu náušnic.

↑ nahoru

Související otázky

Stále častěji se setkáváme s různými názory, zda náušnice vůbec děvčatům pořizovat a v jakém věku. Někteří rodiče dávají přednost svobodné volbě dítěte v pozdějším věku, náušnice považují za zbytečnou traumatizaci a vyplnění spíše rodičovských přání či pouhé odlišování miminek.
Další otázkou může být téma akupunktury, která využívá ucho pro diagnostiku a terapii různých onemocnění a podle níž lze ovlivnit činnost vnitřních orgánů přes akupunkturní body na uchu. Nejblíže ke středu lalůčku se nachází bod oka, avšak dosud nebyl prokázán žádný negativní vliv dírek pro náušnice na zdraví člověka. Dle odborníků na akupunkturu neexistuje žádná studie dokumentující poškození zdraví po jakémkoli způsobu aplikace náušnice do ucha, zdůrazňuje se pouze, aby perforace uší byla prováděna za správných hygienických podmínek.

Pro propichování uší neexistují žádné zákonné normy a rozhodnutí vždy záleží na vůli rodičů, co budou považovat pro své dítě za správné.

Co je důležité vědět?

  • Na dírku a náušnice nejlépe nesahejte vůbec nebo jen po umytí rukou
  • Sprchovat děti je možně od prvního dne po nastřelení, kojenecké plavání až druhy den
  • Mýt hlavu můžete dětem od druhého dne po nastřelení

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu a další zdroje informací najdete v naší Odborné knihovně.

Další (cizojazyčné) zdroje k tématu:

Autorka článku

MUDr. Marie Květová

Praktická lékařka pro děti a dorost

Autor/ka

Praktická lékařka pro děti a dorost.

Články: